Zmiana czasu na letni 2020. Kiedy przestawiamy zegarki? Czy w tym roku przestawiamy czas?

2020-03-27 6:09 hz
Zmiana czasu na letni 2020. Kiedy przestawiamy zegarki 2020? Kiedy jest zmiana czasu zimowego na letni?
Autor: pixabay.com Zmiana czasu na letni 2020. Kiedy przestawiamy zegarki 2020? Kiedy jest zmiana czasu zimowego na letni?

Kiedy przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni? Zmiana czasu i przestawienie zegarków co roku odbywa się w marcu. Kiedy następuje przestawienie czasu 2020? Od którego dnia i godziny zaczyna obowiązywać czas letni? Warto wiedzieć, ponieważ przestawiając czas, śpimy godzinę krócej. Jeśli masz jakieś plany na konkretną, poranną godzinę w Białymstoku czy województwie podlaskim, możesz łatwo je zepsuć. Już teraz sprawdź na ESKA.PL, kiedy przestawiamy zegarki z czasu letniego na zimowy w 2020 roku.

Zmiana czasu na letni 2020: Kiedy przestawienie czasu? [DATA, DZIEŃ, ZMIANA CZASU 2020]

Zmiana czasu na letni już od kilku lat wzbudza wiele pytań, ponieważ Rada Unii Europejskiej w 2018 roku wyszła z inicjatywą, by znieść przestawienie czasu i już nigdy w Europie nie przestawiać zegarków z czasu zimowego na letni, a także na odwrót. W marcu 2019 Parlament Europejski zatwierdził przepisy znoszące zmianę czasu w państwach unijnych od roku 2021. Dlatego obecna zmiana czasu 2020 - przestawienie zegarków z czasu zimowego na letni, będzie ostatnim momentem, w którym śpimy godzinę krócej.

Zobacz też: Zmiana czasu na letni 2020 - kiedy koniec? To będzie ostatnia zmiana?

Kiedy jest zmiana czasu na letni? Czy w 2020 roku przestawiamy czas? To pytanie rokrocznie zadaje sobie wiele osób, którym trudno zapamiętać jedną prostą regułę związaną ze zmianą czasu. Dotyczy to zarówno momentu, gdy przestawiamy zegarki wiosną - z czasu zimowego na letni - jak również zimą. Druga czynność zawsze ma miejsce w grudniu. Natomiast kiedy dokładnie przestawiamy zegarki na czas letni w marcu?

Przestawienie czasu 2020. Kiedy przestawiamy zegarki na czas letni? O której?

Zgodnie z ogólnie obowiązującą regułą, przestawienie czasu wypada ZAWSZE w ostatni weekend marca, z soboty na niedzielę. Jeśli chcemy więc sobie odpowiedzieć na pytanie, kiedy przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni w bieżącym, należy zerknąć w kalendarz. Wtedy stanie się jasnym, że data przestawienia czasu w 2020 roku to noc z 28 na 29 marca.\

W ciągu ostatnich 10 lat zmiana czasu przypadała w następujących dniach:

 • 2010 rok - 28 marca 
 • 2011 rok - 27 marca 
 • 2012 rok - 25 marca 
 • 2014 rok - 30 marca
 • 2015 rok - 29 marca 
 • 2016 rok - 27 marca 
 • 2017 rok - 26 marca 
 • 2018 rok - 25 marca 
 • 2019 rok - 31 marca

O której dokładnie trzeba przestawić zegarki z czasu zimowego na letni? Tutaj również obowiązuje prosta reguła, ponieważ zmiana czasu zawsze dotyczy godzin 2 i 3 w nocy. Przestawiając zegarki na czas letni, o godzinie 2 przesuwamy wskazówkę na godzinę 3. Na odwrót jest, gdy przestawiamy czas z letniego na zimowy – wtedy wskazówka wędruje z godziny 3 na 2 i śpimy godzinę dłużej.

ESKA Top 5 odc. 113

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czas letni 2020. Kiedy czasu z zimowego na letni? Jak pojadą autobusy?

Zmiana czasu na letni może trochę skomplikować nam plany, jeśli zapomnimy o tym, by przestawić zegarki. Na szczęście dzisiaj większość tych, które używamy, przestawia się automatycznie. Mowa o wskaźnikach na urządzeniach mobilnych, tabletach, komputerach, w telewizorze czy nawet na lodówkach. Ci, którzy dalej preferują zegary analogowe na ścianach czy noszone na rękach, powinni pamiętać, by przesunąć wskazówki, zanim pójdzie się spać (by rano wskazywały właściwą porę) lub zaraz po obudzeniu się.

Czy w Białymstoku i województwie podlaskim, w związku z tym, że obowiązywał będzie czas letni, przewidziane są zmiany w kursowaniu autobusów nocnych czy pociągów?

Zmiana czasu na letni. Jak pojadą pociągi w województwie podlaskim?

Jeśli chodzi o komunikację miejską, w związku z obowiązującym obecnie stanem epidemii w państwie, miasto Białystok zrezygnowało z realizowania nocnych kursów w trakcie weekendów.

Odnośnie zmiany czasu 2020 i jej wpływie na kursowanie pociągów, PKP nie wydało jeszcze żadnego oficjalnego komunikatu. Jak czytamy na stronie Polskich Kolei Państwowych, wszelkich informacji o dostępnych stacjach i przystankach należy szukać na stronach portalpasazera.pl, rozklad-pkp.pl, a także w aplikacjach mobilnych: Portal Pasażera i Rozkład-PKP, jak również na infolinii PKP pod nr tel.

 • 703 200 200 - Infolinia dla abonentów sieci stacjonarnych i komórkowych
 • +48 22 391 97 57 - Infolinia dla abonentów sieci zagranicznych i dla połączeń zagranicznych

Zmiana czasu na letni 2020. Nie zapomnij przestawić zegarka!

W związku ze stanem epidemii w całej Polsce, w Białymstoku i województwie podlaskim odwołano wszystkie imprezy, zamknięto instytucje kultury i rozrywki. Co poniektórzy mogą mieć jednak w planie obejrzenie np. porannej mszy świętej online, ćwiczenia czy też muszą o określonej porze wziąć leki. Warto pamiętać, że w 28-29 marca zmieni się czas na letni!

Różnica czasu w polskich miastach - czy jest? Białystok i inne miejscowości

Czy w różnych miastach Polski może być inna godzina? Ze względu na to, że w odniesieniu do naszego państwa mamy do czynienia z małym obszarem, patrząc w skali makro, w każdym polskim mieście obowiązuje ta sama godzina. Różnice pojawią się natomiast w tym, kiedy na danym terytorium - w województwie czy w mieście - wschodzi i zachodzi słońce. I tak np. dziś, 26 marca, w Białymstoku wschód słońca nastąpił o godz. 5.23, a zachód będzie o godz. 17.59. W Łomży wschód był o 5.18, zachód natomiast przyjdzie o godz. 17.57. W znajdujących się na drugim końcu Polski Szczecinie i Zielonej Górze zjawiska były/będą o godz.:

 • Szczecin: wschód - 5.48, zachód - 18.26.
 • Zielona Góra: wschód - 5.45, zachód - 18.21.