Wydział Ekonomii jak nowy. Budynek przy Warszawskiej przeszedł remont [ZDJĘCIA]

2020-12-14 13:42

Zakończył się remont elewacji frontowej zabytkowego budynku przy ul. Warszawskiej 63 w Białymstoku. Prace dofinansował Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Prace przy zabytku obejmowały m.in. oczyszczenie i odgrzybienie podłoża ścian i stropów, wykonanie tynku renowacyjnego, impregnację, malowanie ścian, drewnianej stolarki okiennej i elementów metalowych, wykonanie nowych obróbek blacharskich.

Budynek przy ul. Warszawskiej 63 w Białymstoku z II połowy XIX wieku jest w swej pierwotnej strukturze jednym ze starszych i najbardziej reprezentacyjnych obiektów na tej ulicy. Dokładna data budowy nie jest znana. Początkowo budynek był własnością obywatela ziemskiego Trębickiego, następnie właścicieli fabryki włókienniczej – rodziny Commichau.

Łapy. 47-latek stracił dom w pożarze. Dzielnicowy załatwił mu kontener [ZDJĘCIA]

Wydział Ekonomii UwB przy Warszawskiej 63 po remoncie

- Budynek charakteryzuje się bogatym wystrojem elewacji głównej oraz dobrze zachowanym układem wnętrz - tłumaczy prof. Małgorzata Dajnowicz, podlaska konserwator zabytków. - Obiekt jest budynkiem stylowo jednorodnym, mieszczącym się w nurcie architektury neorenesansowej  Elewacja frontowa posiada typową dla tego stylu dyspozycję architektoniczną: trójdzielna z ryzalitami na skrajach, z trójprzęsłowym portykiem wspartym na masywnych, toskańskich kolumnach. Przedmiotowy budynek do rejestru zabytków województwa podlaskiego został wpisany w 1975 roku. Ponadto obiekt znajduje się na obszarze objętego ochroną konserwatorską historycznego układu urbanistycznego.

Obecnie w budynku znajduje się Wydział Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku. Uczelnia na prace przy zabytku otrzymała dotację Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w wysokości 80 tysięcy złotych, która pokryła część inwestycji. Jak informuje Katarzyna Dziedzik, rzecznik prasowa UwB, prace remontowe kosztowały w sumie ponad 332 tys. zł.

Niedźwiedzica Jola w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE