Wielkanoc 2021. Kiedy wypada katolicka, a kiedy prawosławna?

i

Autor: pixabay Wielkanoc 2021. Kiedy wypada katolicka, a kiedy prawosławna?

Wielkanoc 2021. Kiedy wypada katolicka, a kiedy prawosławna? Czy są razem?

2021-04-30 10:58

Czy w 2021 roku Wielkanoc katolicka i prawosławna wypadają razem, w tym samym terminie? Pytanie to jest szczególnie ważne w województwie podlaskim, gdzie skupiona jest największa liczba wyznawców kościoła wschodniego w Polsce. Święta Wielkanocne katolików i prawosławnych mogą bowiem przypadać w różnych terminach.

Wielkanoc to najważniejsze święto wszystkich chrześcijan. Ustanowiono je na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa stanowiącego ostateczną wygraną nad szatanem oraz dopełnienie misji zbawienia Syna Bożego na Ziemi. W przeciwieństwie do Bożego Narodzenia Wielkanoc jest tzw. świętem ruchomym, ponieważ rokrocznie przypada w innym terminie. Pierwotnie, przed schizmą wschodnią, w wyniku której nastąpił podział kościoła, chrześcijanie obchodzili święta Wielkanocne wspólnie. Ich datę wyznaczano według kalendarza juliańskiego obowiązującego obecnie w prawosławiu. Po rozłamie kościoła katolicy wyznaczają datę Wielkiejnocy na podstawie kalendarza gregoriańskiego. Stąd też raz katolicy i prawosławni obchodzą to święto oddzielnie, innym razem – wspólnie. W rodzinach o mieszanych wyznaniach niejednokrotnie oznacza to dwukrotne obchodzenie Wielkanocy. Bywa zresztą tak, że katolicy mogą świętować ją pod koniec marca, podczas gdy prawosławni robią to na Majówkę. Kiedy wypada Wielkanoc w 2021 roku? Czy katolicy i prawosławni obchodzą ją wspólnie?

Koszyk wielkanocny. Co powinno się w nim znaleźć?

Wielkanoc 2021: Kiedy wypada katolicka, a kiedy prawosławna?

Zgodnie z kalendarzem Wielkanoc 2021 w kościele katolickim i prawosławnym nie wypada w tym samym terminie. Katolicy świętowali ją w niedzielę, 4 kwietnia. Wyznawcy prawosławia w 2021 roku świętować będą bardzo późno, bo 2 maja.

Powrót do szkół WSZYSTKICH klas przed Wielkanocą? Czarnek: To wielce prawdopodobny scenariusz

W kościołach zachodnich Wielkanoc przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca (tzw. paschalna pełnia Księżyca), przypadającej po 21 marca. Oznacza to, że Wielkanoc wypada pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia (włącznie). Daty kościelnej pełni Księżyca zostały wyznaczone i stabelaryzowane w czasie Soboru Nicejskiego w 325 roku n.e. Kościelna pełnia Księżyca różni się od astronomicznej.

Wielkanoc 2021 u katolików i prawosławnych – różnice

W kościele katolickim poprzedzający Wielkanoc tydzień, stanowiący okres wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń, nazywany jest Wielkim Tygodniem. Ostatnie trzy doby tego tygodnia: Wielki Czwartek (wieczór), Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania znane są jako Triduum Paschalne (Triduum Paschale). W Kościołach Prawosławnych oraz Katolickich Kościołach obrządku wschodniego Wielkanoc określana jest mianem Paschy, Zmartwychwstania Chrystusowego, ale też Zmartwychwstaniem Pańskim lub Paschą Chrystusową.

Obchody Wielkanocy w kościele katolickim i prawosławnym skupione są na tym samym wydarzeniu, Zmartwychwstaniu Chrystusa. W cerkwi rozpoczynają się nocą, z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę, po zapadnięciu zmroku, gdy w cerkwi odprawiana jest Jutrznia paschalna. W kościele katolickim obchody Wielkiejnocy rozpoczynają się nieco wcześniej, już w Wielką Sobotę, po zapadnięciu zmroku, Wigilią Paschalną. O godzinie 6 w kościołach odprawiane są msze rezurekcyjne. W obu kościołach wierni święcą pokarmy, które goszczą na wielkanocnych stołach.

Zobacz niżej: Wielkanoc: Jak wyglądają święta wielkanocne na Podlasiu?