Tyle powinien kosztować litr benzyny na stacjach w Polsce?! Sprawdź o ile zaniżane są ceny paliwTyle powinien kosztować litr benzyny na stacjach w Polsce?! Sprawdź o ile zaniżane są ceny paliw

i

Autor: Mapy Google Tyle powinien kosztować litr benzyny na stacjach w Polsce?! Sprawdź o ile zaniżane są ceny paliw

Ceny paliw

Tyle powinien kosztować litr benzyny na stacjach w Polsce?! Sprawdź o ile zaniżane są ceny paliw

2023-10-04 16:06

We wrześniu ceny paliw na stacjach benzynowych Orlenu spadły do 5,99 zł za litr benzyny bezołowiowej. Zdaniem ekspertów te koszty są nierealne. Ile normalnie powinno kosztować paliwo? Sprawdź o ile zaniżane są ceny na stacjach benzynowych?

Niskie ceny na stacjach benzynowych

Ceny paliw w Polsce są najniższe w całej Europie. Tak wygląda sytuacja na rynkach po tym, jak w połowie września Orlen obniżył koszty benzyny PB 95 do stanu 5,99 zł za litr. Kto jest odpowiedzialny za taki stan? I ja długo będziemy mogli cieszyć się niskimi cenami paliw na stacjach?

Ceny paliw są celowo zaniżane?

Jak czytamy we wtorkowej „Rzeczpospolitej” ceny paliw w Polsce powinny być wyższe nawet o 1,20 zł niż obecnie. Czyli szybki rachunek wskazuje na to, że litr benzyny bezołowiowej PB 95 powinien kosztować powyżej 7 zł. A nie tak jak obecnie na stacjach sieci Orlen 5,99 zł. Eksperci rynku paliw oraz przewoźnicy nie mają wątpliwości, że ceny diesla również powinny być wyższe.

– Wystarczy spojrzeć na ceny w Niemczech, Czechach czy na Słowacji, gdzie są one wyższe od tych w Polsce. Od kilku tygodni nie widzimy korelacji między cenami na rynku ARA i kursem dol./euro a cenami w kraju – mówi „Rzeczpospolitej” Urszula Cieślak, analityczka rynków paliwowych firmy BM Reflex.

Nie ma zatem rynkowych podstaw do tego, aby cena paliwa na stacjach Orlen kosztowała 5,99 zł za litr. Eksperci prognozują jednak, że niskie ceny na stajach benzynowych za niedługo odejdą do lamusa i trzeba szykować się na podwyżki.

Jacek Sasin zapytany o ceny paliw od stycznia 2023. Pójdą mocno w górę? Minister wprost
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE