Pojemniki na elektrośmieci przynoszą efekty

i

Autor: Adam Ludwiczak / Urząd Miejski w Białystok Pojemniki na elektrośmieci przynoszą efekty

ekologia

Białostoczanie wyrzucili o 400 proc. więcej elektrośmieci. To dzięki specjalnym pojemnikom

2024-05-16 12:00

Aż o 400 procent wzrosła liczba elektroodpadów wyrzuconych przez białostoczan do specjalnych, przeznaczonych do tego pojemników. Mieszkańcy Białegostoku od jakiegoś czasu korzystają ze specjalistycznych pojemników na elektryczne śmieci, wyróżniających się charakterystycznym czerwonym kolorem. Obecnie jest ich w mieście 93.

Mieszkańcy Białegostoku od jakiegoś czasu korzystają ze specjalistycznych pojemników na elektryczne śmieci, wyróżniających się charakterystycznym czerwonym kolorem. W ramach umowy, którą białostocki magistrat podpisał z Fundacją Odzyskaj Środowisko i firmą MB Recycling, na terenie miasta dostępne są 93 takie „elektrobudki”. Pojemniki zapewniają efektywną gospodarkę elektroodpadami, takimi jak zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz baterie. 

Pojemniki na elektrośmieci przynoszą efekty

i

Autor: Adam Ludwiczak / Urząd Miejski w Białystoku Pojemniki na elektrośmieci przynoszą efekty

Charakterystyczne czerwone pojemniki są tak zabezpieczone, że nie można wyjąć z nich elektroodpadów. Zostały wyposażone w najnowsze technologie w zakresie monitorowania i obsługi logistycznej. Dzięki temu Miasto nie musi ponosić kosztów naprawy pojemników i ich zabezpieczania, a zebrane odpady są poddawane recyklingowi w zakładach w województwach świętokrzyskim i łódzkim.

-Dzięki rozlokowanym na terenie miasta pojemnikom aż o około 400% zwiększyła się nasza efektywność gospodarki elektroodpadami. Liczby mówią same za siebie. W 2022 roku w Białymstoku zebrano 28 ton elektrośmieci, a w 2023 roku – po rozlokowaniu pojemników – zebrano 128 ton elektrycznych odpadów – podkreśla zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Co ważne, działający już w Białymstoku system nie generuje kosztów po stronie Miasta. Firma MB Recycling, która odpowiada za kontenery i elektrośmieci, odbiera też bezpłatnie duży, zużyty sprzęt, taki jak lodówki czy pralki bezpośrednio z domów i mieszkań białostoczan. W takim przypadku trzeba kontaktować się bezpośrednio z firmą.