Te kraje UE toną w długach. Najnowszy ranking Eurostatu. Na którym miejscu jest Polska?

2022-11-28 11:27
Te kraje UE toną w długach. Najnowszy ranking Eurostatu. Na którym miejscu jest Polska?
Autor: pexels.com Te kraje UE toną w długach. Najnowszy ranking Eurostatu. Na którym miejscu jest Polska?

Szalejąca inflacja, skutki wojny w Ukrainie oraz konsekwencje pandemii koronawirusa – te czynniki najmocniej wpłynęły na pogorszenie się stanu finansów gospodarek krajów Unii Europejskiej. Z najnowszych danych Eurostatu widać, gdzie jest największe zadłużenie w Europie. O jakie kraje z UE chodzi? Na którym miejscu jest Polska? Szczegóły w dalszej części artykułu.

Problemy finansowe Europy

Inflacja w drugiej połowie 2022 r. to największy problem nie tylko w Polsce. Okazuje się, że z gwałtownym wzrostem cen radzić muszą sobie również w innych krajach Europy i Unii Europejskiej. Świeżym przykładem jest Łotwa, gdzie inflacja dobiła do 22 procent, co jest jednym z najwyższych poziomów tego wskaźnika w strefie euro. W Hiszpanii natomiast z powodu inflacji rząd może mieć problemy z wypłatą emerytur. Bank Centralny Holandii natomiast przewiduje, że podwyżki cen i stóp procentowych mogą pozostać na lata.

Nie tylko inflacja jednak ma wpływ na pogarszający się stan finansów publicznych w krajach Unii Europejskiej. Swoje dołożyła na pewno wojna w Ukrainie oraz skutki pandemii koronawirusa, które odczuwamy dopiero teraz.

Inflacja 2022. Jak radzą sobie z nią w Europie?

W obliczu wszystkich tych problemów oraz tych powstających na bieżąco (jak kryzys energetyczny) największe gospodarki krajów Unii Europejskiej chcą jak najmocniej zminimalizować szkody obywateli. W związku z tym wprowadzają różne akcje pomocowe (w Polsce przykładowo znane z tzw. „tarcz”), które dodatkowo obciążają zadłużenie kraju. Niemcy w ostatnim czasie zamierzają złagodzić przedsiębiorcom i konsumentom podwyżki cen energii, co obciąży dług krajowy kwotą 200 mld euro. A to tylko jeden przykład.

Najbardziej zadłużone kraje Unii Europejskiej [LISTA]

Jeśli do tych działań rządów krajów Europy dodamy wszystkie akcje związane z przeciwdziałaniom skutkom pandemii koronawirusa i inflacji, wyjdzie, że gospodarki państw Unii Europejskiej są poważnie zadłużone. Jak bardzo? Według najnowszego raportu Eurostatu chodzi nawet o biliony euro. Które państwa Europy są najbardziej zadłużone? Poniżej w galerii przygotowaliśmy specjalne zestawienie. Sprawdź, które miejsce zajęła Polska.

Pieniądze to nie wszystko. Piotr Arak – inflacja będzie rosła
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE