Ponad 3 tys. zł wsparcia dla tych osób. Komu wypłacone zostanie świadczenie wspierające?

i

Autor: pixabay.com pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne

Twoje finanse

Ponad 3 tys. zł wsparcia dla tych osób. Komu wypłacone zostanie świadczenie wspierające?

2023-05-29 11:50

Bardzo dobra informacja dla wszystkich osób czekających na wypłatę świadczenia wspierającego! Poznaliśmy wysokość wsparcia i datę pierwszego transferu. Niektórzy wnioskodawcy mogą liczyć nawet na 3176 zł wsparcia. O kogo chodzi?

Świadczenie wspierające – dla kogo?

Projekt ustawy w sprawie świadczenia wspierającego został 4 kwietnia 2023 roku przyjęty przez Radę Ministrów. Dokument trafił również do Sejmu. W informacji KPRM przekazano, że w pierwszym roku, na nowe świadczenie rząd przeznaczy 3,7 mld zł, w kolejnych będzie to ok. 5-6 mld zł.

Świadczenie wspierające dla niepełnosprawnych

Projekt ustawy o świadczeniach wspierających zakłada wypłatę pieniędzy w zależności od poziomu potrzeby wsparcia. Wsparcie skierowane jest do osób z niepełnosprawnościami, bez względu na wiek osoby i osiągany przez nią dochód oraz niezależnie od innych form wsparcia.

Kwota świadczenia wspierającego będzie powiązana z wysokością renty socjalnej, która w 2023 r. wynosi 1588,44 zł. Wsparcie będzie przysługiwać w wysokości od 50 proc. do 200 proc. renty socjalnej. Najwyższe świadczenie będzie zatem wynosiło 3176 zł.

Co istotne, jeśli osoba z niepełnosprawnościami nie zdecyduje się na własne świadczenie wspierające, wówczas jej opiekun będzie mógł otrzymywać zmodyfikowane świadczenie pielęgnacyjne w dotychczasowej wysokości z możliwością dorabiania do wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia, czyli do ok. 20 tys. zł rocznie.

Świadczenie wspierające – od kiedy?

Świadczenie wspierające zostanie zrealizowane w nowym roku. Pierwsze przelewy powinny ruszyć do wnioskodawców już 1 stycznia 2024 r.

Harmonogram świadczenia wspierającego

  1. etap – od 1 stycznia 2024 r. – świadczenie będzie dostępne dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższym poziomem potrzeby wsparcia i będzie przysługiwać w wysokości 200% renty socjalnej.
  2. etap – od 1 stycznia 2025 r. – świadczenie będzie dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami ze średnim poziomem potrzeby wsparcia i będzie przysługiwać w wysokości 100% renty socjalnej.
  3. – ostatni etap – od 1 stycznia 2026 r. – świadczenie będzie dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami z kolejnym poziomem potrzeby wsparcia i będzie przysługiwać w wysokości 50% renty socjalnej.
A. SOBOŃ: NIE MA PLANÓW WALORYZACJI 500 PLUS, ALE WYKLUCZYĆ TEGO NIE MOŻNA
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE