Połowa Polaków przyznaje się do marnowania żywności. Tyle ton jedzenia wyrzucamy rocznie

i

Autor: pexels.com Połowa Polaków przyznaje się do marnowania żywności. Tyle ton jedzenia wyrzucamy rocznie

Jedzenie

Połowa Polaków przyznaje się do marnowania żywności. Tyle ton jedzenia wyrzucamy rocznie

2023-10-16 18:19

56 proc. Polaków przyznaje się do marnowania żywności w domach - wynika z raportu "Nie Marnuj Jedzenia 2023" przygotowanego przez Federację Polskich Banków Żywności. Ile w Polsce wyrzuca się żywności w ciągu roku? Przedstawiamy szokujące dane.

16 października obchodzony jest Światowy Dzień Żywności. Z okazji tego wydarzenia, każdego roku Federacja Polskich Banków Żywności publikuje specjalny raport na temat marnowania żywności w Polsce.

Marnowana żywność w Polsce

Autorzy raportu "Nie Marnuj Jedzenia 2023" zaznaczyli, że jego celem jest zwrócenie uwagi na wciąż dużą skalę wyrzucania jedzenia oraz mobilizacja do zmiany dotychczasowych postaw. Na potrzeby raportu Banki Żywności przeprowadziły badania na grupie 1000 osób. "Z analizy wynika, że w Polsce każdego roku marnuje się 4,8 mln ton żywności, a 56 proc. Polaków przyznaje się do marnowania żywności w domach, z drugiej strony 1,6 mln osób żyje poniżej poziomu skrajnego ubóstwa" – podkreślono.

"W tym roku ponad połowa ankietowanych (56 proc.) przyznała się do marnowania żywności w swoich domach. Jest to negatywny rekord w 14-letniej historii prowadzenia badań przez Banki Żywności" - ocenili autorzy badania. Dodali, że najczęściej w koszach lądują pieczywo (52 proc.), owoce (38 proc.), warzywa (36 proc.) oraz wędliny (32 proc.).

Inflacja pomogła ograniczyć marnowanie żywności?

Banki Żywności zwróciły uwagę, że mimo skali marnotrawstwa, widać pewne pozytywne zmiany w postawach konsumenckich. "Zmianie uległa częstotliwość marnowania żywności. W porównaniu z poprzednimi badaniami zdecydowanie wzrósł odsetek osób, które wyrzucają jedzenie raz w miesiącu (23 proc.) lub rzadziej (25 proc.). Jednocześnie mniej osób deklaruje marnowanie żywności parę razy w tygodniu (6 proc.) oraz parę razy w miesiącu (24 proc.)" - poinformowano.

Dodano, że sygnałem alarmowym dla Polaków okazał się również skok cen żywności, spowodowany wysoką inflacją. "Aż 76 proc. przyznało, że ograniczyło marnowanie żywności z uwagi na rosnące koszty życia. Najczęstszą decyzją jest rezygnacja z wybranych produktów, które są za drogie (61 proc.). Jedna na trzy osoby badane potwierdziła, że przygotowuje mniejsze porcje (36 proc.) lub przygotowuje dania z mniejszej liczby składników (33 proc.)." - podano w raporcie. Zauważono, że jednocześnie 18 proc. respondentów przyznało, że rezygnuje z wybranych posiłków.