Pensje Polaków nie nadążają za inflacją. Mamy aktualne dane o zarobkach

i

Autor: unsplash.com Pensje Polaków nie nadążają za inflacją. Mamy aktualne dane o zarobkach

Pensje Polaków nie nadążają za inflacją. Mamy aktualne dane o zarobkach

2022-09-20 12:49

We wtorek 20 września Główny Urząd Statystyczny podał informację o o aktualnych pensjach Polaków. Okazuje się, że przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach w sierpniu 2022 r. wzrosło zaledwie o 12,7 proc. rok do roku. Nasze wypłaty nie nadążają zatem za szalejącą inflacją.

Wzrost cen w Polsce cały czas się rozpędza i chociaż niektórzy ekonomiści przewidywali, że najgorszym okresem będzie jesień 2022 r. to bardzo możliwe, że galopująca inflacja będzie odczuwana w naszym kraju nawet zimą i na początku kolejnego roku. W sierpniu wskaźnik inflacji konsumenckiej (CPI) w Polsce przyspieszył do 16,1 proc. rok do roku (w 2021 r. wynosił 4-5 proc.).

Nie dziwi zatem, że bardzo mocno liczono na to, iż chociaż przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach mocno wzrośnie. I owszem, według danych Głównego Urzędu Statystycznego w sierpniu wzrosło ono o 12,7 proc. rok do roku. To mniej jednak niż wskazywały średnie prognozy ekonomistów (13,5 proc.).

Wynagrodzenia Polaków w sierpniu 2022 r.

Co więcej, nominalnie przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach w sierpniu spadło do 6583,03 zł brutto z 6778,63 brutto w lipcu. Obniżka może być spowodowana brakiem jednorazowych nagród w górnictwie i energetyce, przyznanych w poprzednim miesiącu.

To jednak nie jedyny spadek. Zatrudnienie w przedsiębiorstwach w ujęciu miesięcznym spadło w sierpniu o 0,1 proc. i wyniosło 6 mln 502,6 tys. etatów. W porównaniu rok do roku zwiększyło się o 2,4 proc., czyli tak, jak prognozowano.

Przeczytaj także:

Drożyzna czyści portfele Polaków. Prawie połowa nie planuje większych wydatków tej jesieni!

Inflacja i drożyzna uderzają w zwierzęta. Ich utrzymanie kosztuje coraz więcej

Drożyzna polityków nie dotyczy. Kancelaria Sejmu wybuduje hotel dla posłów. Koszt inwestycji zwala z nóg!

Tramwajarze rozpoczęli wielką wycinkę na Mokotowie. Setki drzew idzie pod topór

Źródło: Business Insider