analizator osocza

i

Autor: Paweł Jakubowski

Ma ułatwić zwalczanie koronawirusa osoczem. Specjalny analizator w Centrum Krwiodawstwa

2020-05-25 15:02

Specjalny analizator immunologiczny, który ma pomóc w leczeniu chorych na koronawirusa trafił do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku.

- Urządzenie zakupione przez fundacje Poczty Polskiej „Pocztowy Dar” jest jedynym taki analizatorem w kraju. Jego zadaniem jest przygotowanie osocza ozdrowieńców zawierającego najlepsze przeciwciała - wyjaśnia dyrektor Centrum Krwiodawstwa w Białymstoku Piotr Radziwon.

Analizator będzie obsługiwać pacjentów i próbki od krwiodawców z całej Polski. Przy pomocy analizatora można dokładnie określić poziom przeciwciał Anty- SARS-CoV-IgA, Anty-SARS-CoV-IgG w osoczu krwi pochodzącym od ozdrowieńców i dzięki temu przygotować odpowiednie dawki leczniczego osocza.

Analizator osocza trafił do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku

Białostockie Centrum Krwiodawstwa pobrało już osocze od 300 osób, a dla pacjentów przetoczono około stu porcji. Placówka otrzymała raporty szybkiego powrotu do zdrowia. Jedną z nich jest 8-latka z Poznania, która po podaniu osocza zwalczyła wirusa już po trzech dniach​.

Urządzenie wraz z odczynnikami i materiałami niezbędnymi do wykonywania badań kosztowało ponad 330 tys. zł. Pieniądze na zakup pochodziły z funduszy spółek z grupy Poczty Polskiej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE