Kryzys na rynku kredytów mieszkaniowych trwa. Blisko 70 proc. mniej wniosków niż rok temu

2022-10-05 13:10
Kryzys na rynku kredytów mieszkaniowych trwa. Blisko 70 proc. mniej wniosków niż rok temu
Autor: pexels.com Kryzys na rynku kredytów mieszkaniowych trwa. Blisko 70 proc. mniej wniosków niż rok temu

Sierpień był rekordowym miesiącem pod względem spadku zapytań o kredyty mieszkaniowe. I chociaż dane Biura Informacji Kredytowej z września są lepsze, to w dalszym ciągu kryzys na rynku nieruchomości trwa. Świadczy o tym statystyka zapytań o kredyty mieszkaniowe, których spadek w porównaniu do poprzedniego roku wyniósł blisko 70 proc.

Kredyty mieszkaniowe – dane 2022

Już sierpień 2022 r. był rekordowym miesiącem jeśli chodzi o spadek wniosków o kredyty mieszkaniowe. Według danych BIK-u dołek sięgnął wówczas blisko 73 proc. rok do roku. Wrzesień był już nieco lepszy, bo spadek w porównaniu do 2021 r. wyniósł 68,7 proc. Statystyki pokazują, że w poprzednim miesiącu o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 13,58 tys. potencjalnych kredytobiorców. Rok wcześniej było ich 41,94 tys.

Kredyty mieszkaniowe – przyczyny kryzysu

Jakie są przyczyny tego wysokiego spadku? Analitycy BIK-u tłumaczą, że chodzi oczywiście o aktualną sytuację w kraju. Wysokie stopy procentowe, bardziej restrykcyjne wymogi regulacyjne oraz skutki spowolnienia gospodarczego skutecznie działają na wyobraźnię Polaków. Obawa o przyszłość gra tutaj główną rolę i ważniejsze jest przetrwanie od inwestowania.

Kredyt mieszkaniowy a hipoteczny

Przy okazji wyjaśnijmy czym różnią się kredyt mieszkaniowy od hipotecznego? Trzeba mieć na uwadze, że każdy kredyt mieszkaniowy jest kredytem hipotecznym. Nie działa to jednak w drugą stronę. Kluczowa różnica to cel i zakres ich zobowiązania. Kredyt mieszkaniowy zabezpieczony hipoteką może być przeznaczony wyłącznie na zakup nieruchomości mieszkalnej – głównie mieszkania czy domu, podczas gdy kredyt hipoteczny daje większe możliwości wykorzystania takich środków, które muszą być jednak zgłoszone do banku we wniosku kredytowym.

Soboń o 20 proc. inflacji: "Wszystko jest możliwe" [Sedno Sprawy]

Źródło: BIK

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE