Ile prądu zużywa farelka? Czy 1000 zł na prąd rządowej dopłaty wystarczy na ogrzanie mieszkania

2022-09-20 15:09
Farelka z dopłatą na ogrzanie prądem
Autor: Łopatą i młotkiem Rząd dopłaci do ogrzewania farelką

Farelka na prąd będzie objęta rządową dopłatą do ogrzewania domu i mieszkania. Dopłata ma wynieść jednorazowo 1000 zł. Na ile godzin ogrzewania to wystarczy? Sprawdź, ile prądu zużywa farelka 2000 W?

Dopłata do ogrzewania farelką

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dopłatach do ogrzewania. Ustawa wylicza szczegółowo urządzenia, których dotyczy. I tak wiemy, że z dopłaty będą mogły skorzystać osoby palące w piecach węglem, drewnem, pelletem, olejem opałowym i gazem LPG. Nie ma ani słowa o tych ludziach, którzy używają najbardziej ekologicznego sposobu ogrzewania domu i mieszkania – czyli prądu.

Jednak, jak zaznaczył premier Mateusz Morawiecki te osoby także wkrótce zostaną dopisane do listy upoważnionych do dopłaty do ogrzewania. Oznacza to m.in., że jeśli używamy do ogrzewania pompy cieplnej, termy, czy pieca akumulacyjnego, dostaniemy także dodatek na prąd w wysokości 1 tys. zł. Lista urządzeń nie jest zamknięta więc z całą pewnością ogrzewania mieszkania farelką, czy dmuchawą elektryczną także kwalifikuje się na dodatek do prądu.

Czy ogrzewanie farelką się opłaca?

To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób. Odpowiedź nie jest prosta, bo zależy od wielu czynników:

 • Czasu ogrzewania farelką
 • Powierzchni mieszkania
 • Ceny prądu
 • Wygody użytkowania

Z całą pewnością można powiedzieć, że farelka jest dzisiaj najtańszym urządzeniem grzewczym na rynku. Zakup, montaż i wygoda użytkowania nie ma konkurencji. Cena farelki o mocy 2000 W to od 99 zł do 170 zł. Odmienną kwestią jest wydajność farelki lub większej dmuchawy elektrycznej, którą chcielibyśmy ogrzewać nie tylko jeden pokój, ale całe mieszkanie lub nawet dom.

Ile prądu zużywa farelka 2000 W

Farelka o mocy 2000 W zużywa na godzinę 2kWh. Większy problem dotyczy tego, ile kosztuje ogrzewanie farelką. Okazuje się, że wystarczy proste równanie matematyczne i odpowiedź będzie jasna.

Cena prądu w Polsce różni się w zależności od województwa. We wrześniu 2022 średnio to od 72 groszy do 80 groszy za 1kWh.

Ile kosztuje godzina grzania farelką?

Pomnóżmy teraz cenę prądu za 1 kWh przez 1 godzinę pracy farelki 2000 W. Okaże się, że:

 • Enea – cena prądu w Poznaniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Bydgoszczy, Toruniu i Szczecinie to 0,72 zł za 1 kWh, czyli jedna godzina pracy farelki kosztuje 1,44 zł.
 • Energa – 1 kilowatogodzina w Gdańsku i Olsztynie kosztuje 0,80 zł za 1 kWh, czyli jedna godzina pracy farelki kosztuje 1,6 zł,
 • PGE – w Łodzi, Lublinie, Białymstoku, Radomiu, Kielcach i Rzeszowie cena energii elektrycznej wynosi 0,78 zł za 1 kWh, czyli jedna godzina pracy farelki kosztuje 1,56 zł.
 • Tauron – cena prądu we Wrocławiu i Opolu wynosi 0,73 zł za kWh, jedna godzina pracy farelki kosztuje 1,46 zł.
 • Tauron – 1 kilowatogodzina prądu w Krakowie kosztuje 0,73 zł za kWh, czyli jedna godzina pracy farelki kosztuje 1,46 zł.
 • Tauron – za 1 kWh mieszkańcy Gliwic, Katowic 0,79 zł, czyli jedna godzina pracy farelki kosztuje 1,58 zł.
 • E.ON - mieszkańcy Warszawy za 1 kWh płacą 0,80 zł, czyli jedna godzina pracy farelki kosztuje 1,6 zł.

Wydaje się to niedużo.

Dopłata na prąd na farelkę. Na ile wystarczy?

Rząd obiecał 1 tys. zł dopłaty do ogrzewania domu prądem. Czy to dużo? Powszechnie wiadomo, że ogrzewanie elektryczne jest bardzo drogie. Przyjrzeliśmy się, na jak długo wystarczy 1 tys. zł, gdybyśmy ogrzewali farelką dom non stop.

Do obliczenia wzięliśmy cenę prądu 0,80 zł za 1 kWh, czyli obecnie najdroższego w Polsce.

Z prostego równania wyszło nam, że rządowa dopłata do ogrzewania farelką o mocy 2000 W wystarczy nam na nieco ponad 26 dni ciągłego grzania.

Należy przy tym zauważyć, że ten uproszczony wynik nie bierze pod uwagę czasu, gdy nie ma nas w domu i temperatura nie musi być wysoka. Z drugiej strony musimy mieć na uwadze również to, że farelka po wyłączeniu bardzo szybko się wychładza i nie kumuluje ciepła. W pokoju czy mieszkaniu momentalnie robi się zauważalnie chłodniej.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE