W trzech polskich miastach najbardziej wzrósł czynsz najmu. Podwyżka nawet o 40 proc.

2022-10-04 15:06
W tych polskich miastach najbardziej wzrósł czynsz najmu. Podwyżka nawet o 40 proc.
Autor: pixabay.com W tych polskich miastach najbardziej wzrósł czynsz najmu. Podwyżka nawet o 40 proc.

Dwie przyczyny najbardziej wpłynęły na wzrost czynszów najmu. Napływ uchodźców oraz malejąca zdolność kredytowa Polaków spowodowały ożywienie na rynku najmu w I półroczu 2022 r. Wpłynęło na to czynsze najmu, którego koszt bardzo wzrósł. W których miastach w Polsce najbardziej? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Podwyżka wynajmu mieszkań – gdzie największa?

Jak wskazano w badaniu, w 13 analizowanych miastach chętni na wynajem musieli płacić średnio o ok. 28 proc. więcej niż na początku roku. "Największe wzrosty czynszów najmu w I połowie 2022 r. odnotowano w Gdyni, Białymstoku i Sopocie - odpowiednio o 40,1 proc., 38,4 proc. oraz 36 proc. w stosunku do poprzedniego półrocza. Najmniejsze podwyżki miały miejsce w Warszawie i Poznaniu, tylko tu nie przekroczyły one progu 20 proc., osiągając poziom 18 proc. i 18,4 proc." - podano w informacji prasowej dotyczącej raportu.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy stawki za wynajem mieszkania wzrosły w Lublinie o 24,4 proc., w Rzeszowie o 33 proc., w Krakowie o 31,9 proc., a w Łodzi o 23,5 proc.

Podwyżka stóp procentowych jedną z przyczyn

"O ile podczas pandemii wiele mieszkań stało pustych, to wojna za wschodnią granicą i napływ uchodźców zdecydowanie ożywiły rynek najmu. Ukraińcy, którzy mieli możliwość wynajmu lokali za gotówkę, napędzili popyt, a tym samym również czynsze najmu. Dodatkowo, zainteresowanie rynkiem najmu wzrosło ze względu na malejącą zdolność kredytową Polaków" - wskazuje członek zarządu Emmerson Evaluation Robert Korczyński.

Jego zdaniem na zwiększone koszty najmu wpłynęły również podwyżki stóp procentowych i kosztów eksploatacyjnych. "Część mieszkań przeznaczonych na wynajem jest kupiona na kredyt, a więc aby zrównoważyć rosnący WIBOR właściciele musieli podnieś stawki czynszów posiadanych lokali" – dodał.

Z najnowszego raportu wynika, że w pierwszym półroczu średnie stopy zwrotu z wynajmu kształtowały się między 3,6 proc. a 5,7 proc.

Rynek mieszkań. Najbardziej rentowne miasta

"Najwyższą rentownością cechowały się Katowice. Stopy zwrotu były tu wysokie dla wszystkich rodzajów mieszkań. Sięgały 4,9 proc. dla 1-pokojowych, 5,5 proc. dla 2-pokojowych oraz 5,4 proc. w przypadku 3-pokojowych" - podano. Jak dodano, kolejnym rentownym miastem była Łódź, z najwyższą wśród analizowanych miast stopą zwrotu (5,7 proc.) dla lokali z 1 pokojem. Nieco mniejsze zyski przynosiły mieszkania z dwoma i trzema pomieszczeniami (odpowiednio 4,8 proc. i 5,2 proc.). Dobrze radził sobie rynek najmu w Szczecinie, gdzie stopy zwrotu osiągnęły od 4,7 do 5,3 proc.

"Najbardziej rentownym miastem na rynku trójmiejskim jest Gdańsk i Gdynia, gdzie stopy zwrotu mieszczą się w przedziale 4,2 proc. - 5,1 proc. Natomiast ich najniższy poziom wśród analizowanych w raporcie miast cechował Białystok (3,7 proc. - 4,1 proc.)" - wynika z raportu. W przypadku Warszawy lokale dawały od 3,8 proc. do 4,4 proc. zwrotu, a w Krakowie 4,5 proc.

Policjanci ratowali psa, który utknął na dachu

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE