ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie. Ile świadczeń cofnięto na Podlasiu?

2021-12-02 12:43
Zwolnienia Lekarkie
Autor: Zwolnienia lekarskie ZUS

ZUS sprawdza, czy chorzy prawidłowo korzystają ze zwolnień. Czy ubezpieczony jest nadal chory, a zwolnienie jest potrzebne. W trzech kwartałach tego roku na Podlasiu ZUS skontrolował ponad 5,5 tysiąca osób.

Od stycznia do września 2021 r. w województwie podlaskim ZUS skontrolował 5,5 tys. zwolnień lekarskich. Okazało się, że wiele z nich było bezzasadnych. ZUS obniżył i cofnął świadczenia na kwotę prawie 1,2 mln zł.

Wciąż jest wiele osób, które będąc na chorobowym, wykorzystuje czas przeznaczony na powrót do zdrowia niezgodnie z jego przeznaczeniem, np. pracując, czy remontując mieszkanie - mówi Katarzyna Krupicka, rzecznik podlaskiego oddziału ZUS

Co robili chorzy na zwolnieniu?

Wśród osób, które musiały zwrócić zasiłek chorobowy, znalazł się ubezpieczony, która w trakcie niezdolności do pracy pracował jako kierowca. Inna ubezpieczona w czasie zwolnienia lekarskiego ze wskazaniem „chory powinien leżeć” udała się do miejsca pracy.

ZUS może przeprowadzić kontrole odwiedzając chorego, ale też pozyskiwać informacje z innych źródeł np. od pracodawców czy innych osób postronnych - mówi Katarzyna Krupicka.

- Mogą to być powiadomienia np. o tym, że pracownik w mediach społecznościowych zamieścił zdjęcia, jak pokonuje szlaki górskie, a powinien według wskazania lekarza leżeć w domu lub gdy pracownik wykonuje inną pracę, np. obsługuje imprezę okolicznościowych lub remontuje dom.

Jeżeli ZUS potwierdzi, że pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego celem, wówczas "chory" trac prawo do zasiłku.

Rap w bibliotece...
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE