Koniec bezterminowych praw jazdy? Każdy będzie musiał je wymienić. JEST DATA

i

Autor: pixabay.com Koniec bezterminowych praw jazdy? Każdy będzie musiał je wymienić. JEST DATA

Koniec bezterminowych praw jazdy. Każdy będzie musiał je wymienić!

2023-01-13 9:22

Kierowców czeka kolejna rewolucja! Prawo jazdy trzeba wymienić. Po wprowadzeniu 1 stycznia 2022 r. nowego taryfikatora kar oraz zmiany w obowiązkowym wyposażeniu auta, rozpoczęła się wielka wymiana praw jazdy. I chociaż dotyczyć ona będzie jedynie tych wydanych bezterminowo, to zmusi ona każdego do zmiany.

Posiadasz bezterminowe prawo jazdy? Rząd zmusi cię do poważnej zmiany. Obowiązkowa wymiana bezterminowych praw jazdy została zaplanowana jeszcze w starym roku, a od 1 stycznia 2023 r. ruszyły wymiany.

Wymiana bezterminowego prawa jazdy. Do kiedy?

Obowiązkowa wymiana bezterminowych praw jazdy na terminowe została już rozpoczęta i nie ma od niej odwrotu. Każdy zatem, kto będzie podlegał warunkom ustawy zmuszony zostanie do wyrobienia nowego dokumentu. Do kiedy obecne zaświadczenie będzie ważne? Rządzący wymianę bezterminowych praw jazdy zaplanowali w latach 2028 – 2033. Wszyscy ci, którzy nie wyrobią się w tym terminie z otrzymaniem nowego dokumentu nie będą mogli kierować swoimi pojazdami. Te obecne stracą bowiem ważność, a nowe będą wydawane z maksymalnym okresem ważności 15 lat.

Wymiana bezterminowych praw jazdy. Skąd ten pomysł?

Ważnych szczegółem nowych zmian jest to, że uprawnienia kierowców nadal pozostaną bezterminowe. Terminowy będzie dokument. Można sobie zatem w tym momencie zadać pytanie o sens takiej rewolucji, która sporą część kierowców będzie dotyczyć. Okazuje się jednak, że powody do tego są, a największy problem zauważają policjanci. Chodzi tutaj głównie o te stare bezterminowe prawa jazdy. Dokumenty wydawano przecież 10, 15, a nawet 20 lat temu i w tym czasie jego właściciel mógł się zmienić. Policjanci zgłaszają bowiem sporo sytuacji, kiedy kierowca legitymujący się zaświadczeniem w ogóle nie jest podobny do osoby ze zdjęcia. Kogo zatem będzie dotyczyć wymiana?

Bezterminowe prawa jazdy do wymiany. Kogo to dotyczy?

I tutaj rządzący przedstawili konkret. Wymiana bezterminowego prawa jazdy dotyczyć będzie wyłącznie tych kierowców, którzy zdali egzamin na prawo jazdy przed 19 stycznia 2013 r. To właśnie tego dnia zaświadczenie o braku przeciwwskazań lekarskich do prowadzenia pojazdów zaczęło być wydawane na maksymalnie 15 lat.

Źródło: moto.pl

Czy Krystian Ochman zaprosił Darię na kawę?