Kiedy jest Dzień Nauczyciela? Czy jest dniem wolnym od szkoły? [DATA, TERMIN]

2020-10-14 5:44 natu
Kiedy jest Dzień Nauczyciela? Czy jest dniem wolnym od szkoły?
Autor: pexels Kiedy jest Dzień Nauczyciela? Czy jest dniem wolnym od szkoły?

Kiedy wypada Dzień Nauczyciela? Czy trzeba iść do szkoły? To pytanie co roku zadaje sobie wielu uczniów. Na ESKA Białystok rozwiewamy Wasze wątpliwości związane z pytaniem, kiedy jest dzień nauczyciela!

Dr Maciej Jędrzejko: Trzeba testować uczniów i nauczycieli [Super Raport]

Kiedy jest Dzień Nauczyciela - data, termin, obchody

Dzień Nauczyciela przypada co roku 14 października. Historia tego "święta" sięga w Polsce roku 1957, gdy podczas Światowej Konferencji Nauczycielskiej w Warszawie ustalono, że dzień 20 listopada będzie Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela i świętem nauczycieli. Konferencja została zorganizowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Dzień Nauczyciela i Światowy Dzień Nauczyciela - czym się różnią? Kiedy je obchodzimy?

Ustawa z dnia 27 kwietnia 1972 roku, zwana Kartą praw i obowiązków nauczyciela, wprowadziła Dzień Nauczyciela obchodzony w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. W 1982 roku wspomnianą kartę zastąpiła karta nauczyciela, zmieniając w ten sposób nazwę święta na Dzień Edukacji Narodowej.

Dzień Nauczyciela – czy 14 października jest dniem wolnym od szkoły?

Czy w Dzień Nauczyciela trzeba iść do szkoły? Zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem 14 października nie idziemy do szkoły, ponieważ uznaje się go za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych.

Czy zamkną szkoły w Polsce? Kiedy zamknięcie szkół? Eksperci nie mają wątpliwości

Dzień Edukacji Narodowej – co to za święto i kiedy wypada?

Dzień Nauczyciela to tak naprawdę Dzień Edukacji Narodowej przypadający 14 października. W Polsce uroczyście obchodzi się go w instytucjach związanych z oświatą. Często obchody połączone są z nagradzaniem i wyróżnieniami dla nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych. Nauczyciele, dyrektorzy, pedagodzy czy kuratorzy odbierają gratyfikacje za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze z rąk ministra edukacji narodowej na uroczystych galach.

Światowy Dzień Nauczyciela - kiedy wypada?

Innym świętem związanym z edukacją jest Światowy Dzień Nauczyciela przypadający 5 października. Swój początek miał w 1994 oku, a jego oficjalny patron to UNESCO. Święto stanowi okazję do podkreślenia zasadniczej roli nauczycieli w zapewnieniu najwyższej jakości edukacji na wszystkich poziomach nauczania.  

W Polsce, od 1997 roku, 5 października również jest obchodzony Światowy Dzień Nauczyciela przez nauczycieli reprezentujących sektor nauki i szkolnictwa wyższego. 5 października Dzień Nauczyciela obchodzony jest w takich państwach jak Rosja czy Litwa.