Powrót do szkoły. Kiedy otworzą szkoły? Znamy szczegóły i oficjalny termin

2020-05-06 5:17
Kiedy otworzą szkoły, przedszkola, żłobki? Kiedy dzieci wrócą do szkół? Planowany termin i data
Autor: pixabay Kiedy otworzą szkoły, przedszkola, żłobki? Kiedy dzieci wrócą do szkół? Planowany termin i data

Koronawirus w Polsce. Kiedy otworzą szkoły, przedszkola, żłobki i uczelnie? Jak będą wyglądały obrony prac dyplomowych? Kiedy odbędą się matury, egzamin ósmoklasisty czy egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe? To pytania, które przez ostatnie tygodnie zadawała sobie większość z nas. Obowiązujące terminy i szczegóły na ESKA.PL Białystok. Dowiedz się, kiedy dzieci wrócą do szkół i czy zrobią to jeszcze przed wakacjami!

Spis treści

 1. Kiedy otworzą szkoły, przedszkola, żłobki, uczelnie? [TERMIN, DATA]
 2. Kiedy otworzą żłobki? [TERMINY]
 3. Wiemy, kiedy powrót do szkół, przedszkoli, żłobków, na uczelnie
 4. Kiedy matura, egzamin ósmoklasisty, egzamin zawodowy? [TERMINY, DATY]
 5. Kiedy obrony prac licencjackich, magisterskich, inżynierskich?
 6. Kiedy powrót na uczelnie?

Kiedy otworzą szkoły, przedszkola, żłobki, uczelnie? [TERMIN, DATA]

Kiedy dzieci wrócą do przedszkola, a uczniowie do szkół? To pytanie szczególnie nurtuje rodziców, którzy z powodu zamknięcia tych placówek całe dnie spędzają z dziećmi w domach. Ich pociechy często nie mają gdzie spożytkować energii, zaś na rodziców spadły dodatkowe obowiązki. To męczące dla jednych i drugich. Zamknięte szkoły i przedszkola wymusiły zdalną edukację pochłaniająca dodatkowe godziny, angażując w pracę nad lekcjami nie tylko uczniów, lecz również ich rodziców. Nie dziwne, że wielu z nich zastanawia się, kiedy dzieci wrócą do przedszkola i szkół?

ZOBACZ TEŻ: Kiedy otworzą salony fryzjerskie i kosmetyczne? To pewne! Jest oficjalna data

Kiedy otworzą uczelnie i jak będą wyglądały obrony prac dyplomowych? W ostatnich dniach poznaliśmy szczegóły dotyczące tego, kiedy przewidywany jest powrót do szkół.

Sprawdź, co zmienia się od 20 kwietnia [NOWE PRZEPISY]:

Kiedy do szkoły i przedszkola? Ważny komunikat ministra

Wielkie gwiazdy, wielkie hity, wyjątkowa energia - zapraszamy na koncerty z ESKĄ!

W poniedziałek (20 kwietnia) w mediach społecznościowych pojawił się apel do ministra edukacji, Dariusza Piontkowskiego. Wystosował go Związek Nauczycielstwa Polskiego. Dotyczył tego, kiedy dzieci wrócą do szkół oraz do kiedy nauczyciele mają prowadzić edukację zdalną:

W programie TVP 1 "Kwadrans polityczny" Dariusz Piontkowski mówił:

- Wydaje się, że pierwszym wariantem, który będziemy realizować, jest wariant, o którym mówił minister Szumowski z premierem, aby w pierwszej kolejności doprowadzić do tego, aby przynajmniej cześć dzieci w wieku przedszkolnym wróciła pod opiekę nauczycieli. To jest związane m.in. z uruchomieniem gospodarki, bo w przypadku tych najmłodszych dzieci jest największy problem z pozostawieniem ich w domu - wyjaśnił Piontkowski.

Posłuchaj, jak dbać o dłonie w obliczu koronawirusa. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
COŚ DOBREGO #006

Kiedy otworzą żłobki? [TERMINY]

Aktualizacja: Podczas konferencji prasowej w środę, 29 kwietnia, dowiedzieliśmy się, że żłobki będą otwarte od 6 maja.

Zgodnie z rozporządzeniem z 9 kwietnia placówki edukacyjne miały pozostać zamknięte do 26 kwietnia. Przesunięto terminy egzaminów maturalnych, egzaminów ósmoklasisty oraz egzaminów zawodowych. Dziś wiemy, że uczniowie nie wrócą do szkół z końcem kwietnia. 

Przed 24 kwietnia zastanawialiśmy się, czy szkoły, przedszkola, żłobki i uczelnie zostałyby otwarte po majówce, 4 maja. W niedzielę, 19 kwietnia, w rozmowie z Onetem minister rozwoju Jadwiga Emilewicz odpowiedziała na pytanie, kiedy otworzą szkoły. Stwierdziła, że mało prawdopodobne, by w tym roku powróciły one do pełnego trybu nauki. Argumentowała, że krzywa zachorowań jest obecnie mocno spłaszczona i rząd nie chciałby, aby ponownie wzrosła.

ZUS: Pożyczka 5000 zł dla przedsiębiorców. Nie trzeba zwracać, ale pod jednym warunkiem

- W dalszych etapach mówimy o opiece organizowanej w szkołach i przedszkolach dla dzieci, po to, żeby wtedy, kiedy handel oraz usługi zostaną uruchomione w większym stopniu, żeby rodzice mogli wrócić do pracy - tłumaczyła minister.

Kiedy otworzą szkoły, przedszkola, żłobki i uczelnie? Wiele wskazuje na to, że ten rok szkolny i akademicki dzieci, młodzież oraz studenci zakończą w domach. Należy wspomnieć, że III etap stopniowego łagodzenia obostrzeń przewiduje organizację opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3 przy ustalonej maksymalnej liczbie dzieci w sali. Optymistyczny termin przewidywał, że miałaby się ona rozpocząć od 4 maja.

Wiemy, kiedy powrót do szkół, przedszkoli, żłobków, na uczelnie

24 kwietnia maturzyści zakończyli nauczanie w swoich szkołach. Teraz czekają ich przygotowania do egzaminu dojrzałości. Podstawowe pytania, które zadawali sobie uczniowie szkół podstawowych, średnich oraz zawodowych, to:

 • Kiedy odbędą się matury?
 • Kiedy będzie egzamin ósmoklasisty?
 • Kiedy odbędą się egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe?

W piątek minister edukacji Dariusz Piontkowski odpowiedział na te pytania. Poinformował, kiedy dokładnie odbędą się matury oraz egzaminy ósmoklasisty:

– Uznaliśmy, że 8 czerwca rozpoczną się matury, a 16-18 czerwca odbędą się egzaminy ósmoklasisty – poinformował minister edukacji. – od 22 czerwca rozpoczną się egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe, w połowie sierpnia egzaminy zawodowe dla uczniów szkół policealnych. Egzamin ósmoklasisty będzie mógł być sprawdzony do końcówki lipca. Wtedy uczniowie będą mogli przekazywać świadectwa do wybranych szkół.

Zgodnie z informacjami podanymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, powrót do szkół, przedszkoli, żłobków oraz na uczelnie wyższe został przesunięty. Najwcześniej nastąpi on 24 maja

Kiedy matura, egzamin ósmoklasisty, egzamin zawodowy? [TERMINY, DATY]

Podsumowując, terminy egzaminów maturalnych, ósmoklasisty i zawodowych są następujące:

 • Egzamin maturalny - matury 8-29 czerwca.
 • Egzamin ósmoklasisty - 16-18 czerwca.
 • Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie FORMUŁA 2012-2017 - od 22 czerwca - 9 lipca.
 • Egzamin zawodowy 2019 - 17-28 sierpnia.
- Te egzaminy będą przeprowadzone z zachowaniem najwyższych zasad bezpieczeństwa - stąd rezygnacja z formy ustnej egzaminów - dodał minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

Kiedy obrony prac licencjackich, magisterskich, inżynierskich?

W związku z zamknięciem uczelni wielu studentów zastanawia się, kiedy się obronią oraz jak będą takie obrony wyglądały. Spotkają się z wykładowcami osobiście czy online?

Uczniowie Uniwersytetu w Białymstoku dostali ważny komunikat prodziekan ds. dydaktycznych, Ewy Lewickiej-Mroczek. W jego treści czytamy m.in.:

Szanowni Państwo,

W związku z pojawiającym się pytaniami, czy planowane są obrony prac licencjackim i magisterskich w tym roku akademickim, informuję, że są. Forma obron oczywiście jest uzależniona od aktualnego stanu epidemiologicznego i obligujących nas zasad pracy zgodnych z wytycznymi ministerialnymi.

Nadal obowiązuje nas niezmieniona organizacja roku akademickiego, więc jeśli w okresie przewidzianym na obrony (I tura 8-17 lipca 2020 r., II tura 22-24 lipca) nadal będziemy pracować w trybie zdalnym to i obrony trzeba będzie tak przeprowadzać, jesteśmy świadomi co nas i Państwa czeka. Zostaną Państwo poinformowani wcześniej czy obrony będą przeprowadzane w trybie online czy już szczęśliwie w realu.

Na razie proszę się nie martwić o formę obron i skoncentrować cała swoją energię na pisaniu prac, a jak będą już gotowe prace do obron, to obrony też się odbędą zgodnie z obowiązującym nas harmonogramem pracy na ten rok akademicki i stanem epidemiologicznym w kraju.

Kiedy powrót na uczelnie?

- Zachowujemy pełną spójność z ministerstwem edukacji - oświadczył Wojciech Murdzek, minister nauki i szkolnictwa wyższego. - do 24 maja zawieszona jest działalność dydaktyczna na uczelniach. Prace naukowo-badawcze mogą się dalej toczyć, oczywiście z zachowaniem warunków bezpieczeństwa. Stawiamy bezpieczeństwo na pierwszym miejscu.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE