Jodek potasu – czym różni się od płynu Lugola?

2022-10-05 15:25
Jodek potasu – czym różni się od płynu Lugola?
Autor: pixabay.com Zdjęcie ilustracyjne

Jodek potasu to bardzo popularny temat w Polsce. Tabletki z tym preparatem trafiły już do wszystkim gmin w kraju. Rząd od kilku dni przekonuje, że jest to jedynie działanie prewencyjne, a spora część Polaków na pewno zastanawia się: czym substancja różni się od płynu Lugola? Wyjaśniamy tę różnicę w materiale poniżej.

Jodek potasu w Polsce. Tabletki są już w gminach

Jodek potasu trafił do miast w całej Polsce, gdzie aktualnie wyznaczane są punkty dystrybucji tabletek na wypadek katastrofy atomowej. Rząd przekonuje, że są to prewencyjne działania, ponieważ zażycie jodku byłoby konieczne wyłącznie w przypadku katastrofy. Przykładowo wywołanej agresją zbrojną w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej lub użyciem przez Władimira Putina broni jądrowej. Jodek potasu to pojęcie stosunkowo nowe, a starsi z nas, pamiętający wybuch reaktora w Czarnobylu mogą pamiętać płyn Lugola, który był wówczas podawany dzieciom. Jaka jest różnica między tymi substancjami?

Jodek potasu czy płyn Lugola. Jaka różnica?

Chodzi głównie o to, że jodek potasu jest jednym ze składników płynu Lugola, czyli wodnego roztworu jodu i jodku potasu. Płyn podawany jest głównie dzieciom w celu przeciwdziałania skutkom skażenia radioaktywnego, hamując wnikanie radioaktywnych izotopów do tarczycy. Dlatego powinien on być rozpowszechniania w krajach najbardziej narażonych na katastrofy jądrowe związane z awariami elektrowni atomowych.

Jodek potasu na promieniowanie – dla kogo?

W przypadku zagrożenia promieniowaniem jodek potasu powinny stosować osoby potencjalnie najbardziej narażone na niekorzystne działanie jodu radioaktywnego. Konkretnie chodzi tu o wszystkich, u których tarczyca jest w okresie wzrostu i rozwoju lub w okresie płodowym. Czyli na baczności powinny się mieć:

  • kobiety w ciąży,
  • kobiety karmiące,
  • dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym,
  • młodzież.

Jak zrobić płyn Lugola z jodku potasu (5% płynu)?

W związku z tym, że jodek potasu jest jednym ze składników płynu Lugola, mając w posiadaniu jod możemy sami zrobić płyn. Potrzebne będą do tego tylko:

  • jodek potasu,
  • jod krystaliczny,
  • woda destylowana.

Mając te produkty, wlewamy do pojemnika z pokrywką 100 ml wody destylowanej, dodajemy 10 g jodku potasu, mieszamy do całkowitego rozpuszczenia. Następnie odstawiamy na około 60 minut. Po tym czasie dodajemy 5 g jodu krystalicznego, mieszamy intensywnie i pozostawiamy na około 12 godzin.

Jechał pijany bez powietrza w kole

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE