Jest decyzja radnych Białegostoku! W mieście będzie ulica Wolnej Białorusi i Rondo Wolnej Ukrainy

2022-09-26 13:32
Jest decyzja radnych Białegostoku! W mieście będzie ulica Wolnej Białorusi i Rondo Wolnej Ukrainy
Autor: unsplash.com Jest decyzja radnych Białegostoku! W mieście będzie ulica Wolnej Białorusi i Rondo Wolnej Ukrainy

W Białymstoku będzie ulica nosząca imię Wolnej Białorusi i Rondo Wolnej Ukrainy - zdecydowali o tym w poniedziałek miejscy radni. W pierwszym przypadku zmiana dotyczyć będzie części ulicy Elektrycznej, gdzie od lat mieści się konsulat Republiki Białoruś.

Część ulicy Elektrycznej stanie się ul. Wolnej Białorusi

Ulica Elektryczna znajduje się w ścisłym centrum Białegostoku. O zmianę nazwy jej części (od ulicy Warszawskiej do Jana Klemensa Branickiego), wystąpiła - w imieniu Białorusinów mieszkających w mieście - Fundacja TUTAKA. Chodziło właśnie o symbolikę lokalizacji, bo przy tej ulicy znajduje się białoruski konsulat.

"Miejsce to jest szczególnie ważne dla Białorusinów zmuszonych do opuszczenia swojego kraju z powodów politycznych, jak i tych, którzy wspierają, na wszelkie dostępne sposoby, walkę z reżimem Łukaszenki" - podkreślono w uzasadnieniu projektu uchwały informując, że od sierpnia 2020 roku odbyło się tam ponad sto akcji protestacyjnych. Prezentując projekt zastępca prezydenta Białegostoku Adam Musiuk dodał, że wiszą tam biało-czerwono-białe flagi. "Flagi, do których odwołują się wszelkiego rodzaju organizacje prowolnościowe na Białorusi" - mówił.

"Nadanie nazwy Wolnej Białorusi części ul. Elektrycznej, to gest wsparcia i szacunku dla walczących o wolność Białorusinów. W więzieniach reżimu Łukaszenki przebywa obecnie ponad 1,3 tys. więźniów politycznych, w tym Andrzej Poczobut - działacz Związku Polaków na Białorusi" - głosi uzasadnienie. Zmiana nazwy ulicy oznacza zmianę adresów w kilku blokach, konsulacie i budynku biurowym; przyjętą uchwałą miasto zwolniło mieszkańców od opłat za zmianę dokumentów.

Rondo Wolnej Ukrainy powstanie w Białymstoku

W tym przypadku uchwała została podjęta niejednogłośnie: za było osiemnaście osób, trzy przeciw, a siedem wstrzymało się do głosu. Chodziło o to, że nazwa ulicy Elektrycznej ma charakter historyczny, bo można ją znaleźć na mapach miasta z 1935 roku.

Z tego też powodu władze miasta zrezygnowały z pomysłu, by druga część tej ulicy nosiła nazwę Wolnej Ukrainy. W tym przypadku taką nazwę będzie nosiło rondo na granicy osiedli Bacieczki i Starosielce. Tu radni głosowali jednogłośnie za takim rozwiązaniem. W uzasadnieniu tego projektu napisano, że nadanie tej nazwy, to gest solidarności białostoczan z narodem ukraińskim.

"Jest to również wyraz uczczenia narodu, który z wielką determinacją walczy o przetrwanie swojego niepodległego państwa oraz podkreślenie więzi, jakie połączyły nasze dwa narody w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę. To wyraz potępienia wojny i wszelkiego barbarzyństwa z niej wynikającego. To także działania, które w połączeniu z pomocą materialną i wsparciem oferowanym przez miasto i mieszkańców Białegostoku, składają się na pomoc naszym sąsiadom z Ukrainy" - głosi uzasadnienie przyjętej w poniedziałek uchwały.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Niecodzienna interwencja w Łomży! Podczas kontroli drogowej na policjanta z nieba spadł kot [ZDJĘCIA]

Uwaga, utrudnienia w ruchu w ważnych punktach Białegostoku!

Kolejne wyłączenia prądu w Białymstoku. Gdzie planowany jest brak światła? [26.09.2022 – 30.09.2022]

Abp Guzdek otrzymał paliusz. W homilii skrytykował media i "wrogów Kościoła" [GALERIA]

Kierowca nie straci prawa jazdy przez punkty karne. Rząd ma nowy plan!

Policyjny pościg okiem kamery. Tak z bandziorami walczą polskie służby
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE