Jest decyzja radnych Białegostoku! W mieście będzie ulica Wolnej Białorusi i Rondo Wolnej Ukrainy

i

Autor: unsplash.com Jest decyzja radnych Białegostoku! W mieście będzie ulica Wolnej Białorusi i Rondo Wolnej Ukrainy

Jest decyzja radnych Białegostoku! W mieście będzie ulica Wolnej Białorusi i Rondo Wolnej Ukrainy

2022-09-26 13:32

W Białymstoku będzie ulica nosząca imię Wolnej Białorusi i Rondo Wolnej Ukrainy - zdecydowali o tym w poniedziałek miejscy radni. W pierwszym przypadku zmiana dotyczyć będzie części ulicy Elektrycznej, gdzie od lat mieści się konsulat Republiki Białoruś.

Część ulicy Elektrycznej stanie się ul. Wolnej Białorusi

Ulica Elektryczna znajduje się w ścisłym centrum Białegostoku. O zmianę nazwy jej części (od ulicy Warszawskiej do Jana Klemensa Branickiego), wystąpiła - w imieniu Białorusinów mieszkających w mieście - Fundacja TUTAKA. Chodziło właśnie o symbolikę lokalizacji, bo przy tej ulicy znajduje się białoruski konsulat.

"Miejsce to jest szczególnie ważne dla Białorusinów zmuszonych do opuszczenia swojego kraju z powodów politycznych, jak i tych, którzy wspierają, na wszelkie dostępne sposoby, walkę z reżimem Łukaszenki" - podkreślono w uzasadnieniu projektu uchwały informując, że od sierpnia 2020 roku odbyło się tam ponad sto akcji protestacyjnych. Prezentując projekt zastępca prezydenta Białegostoku Adam Musiuk dodał, że wiszą tam biało-czerwono-białe flagi. "Flagi, do których odwołują się wszelkiego rodzaju organizacje prowolnościowe na Białorusi" - mówił.

"Nadanie nazwy Wolnej Białorusi części ul. Elektrycznej, to gest wsparcia i szacunku dla walczących o wolność Białorusinów. W więzieniach reżimu Łukaszenki przebywa obecnie ponad 1,3 tys. więźniów politycznych, w tym Andrzej Poczobut - działacz Związku Polaków na Białorusi" - głosi uzasadnienie. Zmiana nazwy ulicy oznacza zmianę adresów w kilku blokach, konsulacie i budynku biurowym; przyjętą uchwałą miasto zwolniło mieszkańców od opłat za zmianę dokumentów.

Rondo Wolnej Ukrainy powstanie w Białymstoku

W tym przypadku uchwała została podjęta niejednogłośnie: za było osiemnaście osób, trzy przeciw, a siedem wstrzymało się do głosu. Chodziło o to, że nazwa ulicy Elektrycznej ma charakter historyczny, bo można ją znaleźć na mapach miasta z 1935 roku.

Z tego też powodu władze miasta zrezygnowały z pomysłu, by druga część tej ulicy nosiła nazwę Wolnej Ukrainy. W tym przypadku taką nazwę będzie nosiło rondo na granicy osiedli Bacieczki i Starosielce. Tu radni głosowali jednogłośnie za takim rozwiązaniem. W uzasadnieniu tego projektu napisano, że nadanie tej nazwy, to gest solidarności białostoczan z narodem ukraińskim.

"Jest to również wyraz uczczenia narodu, który z wielką determinacją walczy o przetrwanie swojego niepodległego państwa oraz podkreślenie więzi, jakie połączyły nasze dwa narody w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę. To wyraz potępienia wojny i wszelkiego barbarzyństwa z niej wynikającego. To także działania, które w połączeniu z pomocą materialną i wsparciem oferowanym przez miasto i mieszkańców Białegostoku, składają się na pomoc naszym sąsiadom z Ukrainy" - głosi uzasadnienie przyjętej w poniedziałek uchwały.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Niecodzienna interwencja w Łomży! Podczas kontroli drogowej na policjanta z nieba spadł kot [ZDJĘCIA]

Uwaga, utrudnienia w ruchu w ważnych punktach Białegostoku!

Kolejne wyłączenia prądu w Białymstoku. Gdzie planowany jest brak światła? [26.09.2022 – 30.09.2022]

Abp Guzdek otrzymał paliusz. W homilii skrytykował media i "wrogów Kościoła" [GALERIA]

Kierowca nie straci prawa jazdy przez punkty karne. Rząd ma nowy plan!

Policyjny pościg okiem kamery. Tak z bandziorami walczą polskie służby