Emerytura może być niższa nawet o kilkaset złotych. Wszystko przez brak jednego dokumentu!

i

Autor: pixabay.com pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne

Emerytura może być niższa nawet o kilkaset złotych. Wszystko przez brak jednego dokumentu!

2023-02-11 15:43

Tylko komplet dokumentów dostarczonych do ZUS może dać najwyższą emeryturę, jaka przysługuje płatnikowi. Problem w tym, że w Polsce od lat trudno jest wywalczyć od pracodawców świadectwa pracy. A właśnie brak jakiegokolwiek z tych dokumentów może spowodować przyznanie niższej emerytury.

Niższa emerytura przez brak świadectwa pracy

Jednym z warunków otrzymanie najwyższej możliwej emerytury jest dostarczenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych kompletu dokumentów uprawniających do przyznania świadczenia. Chodzi tutaj o świadectwa pracy, które powinniśmy otrzymywać od każdego przedsiębiorstwa po zakończeniu stosunku pracy.

Tylko w przypadku, kiedy ZUS otrzyma wszystkie nasze dokumenty, może wyliczyć najwyższą możliwą wysokość emerytury. Jeśli takiego dokumenty nie dostarczymy, przyjmuje się, że składka emerytalna była odprowadzana w wysokości odpowiadającej minimalnemu wynagrodzeniu. Dodatkowo brak dokumentu potwierdzającego zatrudnienie (świadectwa pracy, czy też zaświadczenia z podanym wymiarem czasu pracy) sprawia, że danego okresu nie uwzględnia się do stażu pracy. Ma to wpływ na wysokość kapitału początkowego czy wysokość renty, która jest uzależniona od stażu pracy.

Polacy od lat walczą o świadectwa pracy

Rzecznik Praw Obywatelskich informuje, że z każdym rokiem napływa coraz więcej skarg od osób, które nie są w stanie udokumentować w ZUS stażu pracy. W związku z tym wysokość ich emerytur znacząco się zmniejsza. Kto jest temu winien? Eksperci z rynku pracy przekonują, że najczęściej chodzi o prywatne firmy, które nie dbają o dokumenty kadrowe swoich pracowników. Nie pomaga też prawo, które ma wiele luk.

Express Biedrzyckiej: Ekonomista wskazał, kiedy emeryci dostrzegą, o co naprawdę chodzi z 14. emeryturą

Źródło: money.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE