Białystok w tym roku bez obchodów majowych. Pozostaje wywiesić flagę

i

Autor: UM Białystok Białystok w tym roku bez obchodów majowych. Pozostaje wywiesić flagę

Białystok bez obchodów majowych, ale warto wywiesić flagę. Jak to zrobić prawidłowo?

2020-04-29 9:12

W 2020 roku w Białymstoku nie odbędą się uroczystości związane z Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (2 maja) oraz Świętem Konstytucji 3 Maja. Ze względu na pandemię podobnie jest w całej Polsce. Prezydent Białegostoku zachęca jednak mieszkańców do dekorowania okien i balkonów flagami. Warto wiedzieć, jak prawidłowo je wywiesić.

Dzień Flagi Rzeczpospolitej i Święto Konstytucji 3 maja w Białymstoku bez uroczystości miejskich

Początek maja każdego roku był w naszym mieście okazją do radosnego świętowania w licznym gronie mieszkańców, harcerzy, kombatantów, służb mundurowych, władz miasta i województwa. Po raz pierwszy od wielu lat te święta obchodzimy w obliczu zagrożenia i troski o to, co przyniosą następne dni. Ze względu na zagrożenie koronawirusem 2 i 3 maja Miasto nie organizuje żadnych uroczystości z udziałem mieszkańców.

– Te dni będą wyglądały zupełnie inaczej, niż zawsze – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Niech wyrazem naszego upamiętnienia majowych świąt będą biało- czerwone flagi. Wywieśmy w oknach nasze narodowe barwy z wiarą, że dobre, spokojne czasy jeszcze wrócą. Niech te sztandary będą symbolem naszej siły i przekonania, że wszystko czego teraz doświadczamy, uczyni nas lepszymi, mądrzejszymi i silniejszymi.  

Święto Konstytucji 3 maja w Białymstoku

3 maja, w 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, prezydent złoży wieniec przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Flaga na maszcie stojącym przy tym pomniku będzie 2 i 3 maja podniesiona. Miasto zachęca mieszkańców do dekorowania domów – okien, balkonów, tarasów – biało-czerwonymi chorągwiami.

COŚ DOBREGO #14
Posłuchaj, jak chronić się przed koronawirusem. Takie są zalecenia WHO. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej: Jak prawidłowo wywiesić flagę?

Jeżeli chcesz wywiesić flagę, powinieneś wiedzieć, jak zrobić to prawidłowo. Wytyczne odnośnie tej czynności znajdują się w 7 załączniku protokołu flagowego według zaleceń NIK. Zawarto tam m.in. dobre praktyki dla obywateli wywieszających flagi na swoich domach czy mieszkaniach:

  • Wywieszajmy flagi, aby uczcić ważne uroczystości, rocznice i święta państwowe.
  • Flaga z godłem nie powinna być używana przez obywateli, ponieważ jest zastrzeżona wyłącznie dla grup podmiotów określonych w ustawie (placówki dyplomatyczne, lotniska, samoloty cywilne podczas lotów za granicą, kapitanaty portów, na statkach morskich).
  • Flaga, która wywieszamy, powinna być czysta, wyprasowana.
  • Wywieszona flaga powinna być przymocowana w taki sposób, aby nie uległa zerwaniu, np. przywiązana lub przymocowana pinezką do drzewca.
  • Flaga powinna być tak umieszczana, aby nie dotykała podłoża, podłogi lub nie była zamoczona w wodzie.
  • Jeżeli flaga zaplącze się dookoła drzewca, trzeba ją rozplątać. Zaplątana flaga nie jest ozdobą.
  • Jeżeli flaga jest w stanie nienadającym się już do użytku, powinna być zniszczona w sposób godny, najlepiej przez spalenie lub pocięcie w taki sposób, aby rozdzielić barwy.
  • Flaga z papieru używana podczas różnego rodzaju uroczystości, nie powinna być porzucona, wyrzucona na śmietnik, ale zniszczona w sposób godny.
  • Nie wywiesza się godła ani flagi, jeżeli są one brudne, podarte, spłowiałe lub pomazane.
  • Drzewce lub maszt flagi przeznaczone są tylko do tego celu, nie umieszcza się na nich żadnych dekoracji anim znaków reklamowych.
  • Na godle ani fladze nie należy umieszczać żadnych napisów, rysunków, znaków, liter, obrazków.
  • Pamiętajmy, że flaga lub barwy wywieszane „do góry nogami” nie symbolizują już państwa polskiego.
  • Trzeba zwracać uwagę na właściwą kolejność barw, jeżeli umieszczane są pionowo, kolor biały powinien znajdować się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu.
  • Osoby z umieszczonym na ubraniu wizerunkiem godła lub flagi powinny o tym pamiętać i zachowywać się godnie.
  • Artystyczne przetworzenia wizerunków flagi lub godła nie mogą ich ośmieszać.
  • Symboli państwowych nie umieszcza się na chusteczkach, serwetkach lub innych przedmiotach przeznaczonych do okresowego użycia i następnie wyrzucanych.
  • Niedopuszczalne jest niszczenie lub uszkadzanie godła albo flagi ani niegodne zachowanie przy symbolach.
  • Symbole państwowe innych państw należy traktować z takim samym szacunkiem, jakiego oczekujemy od innych w stosunku do polskich symboli państwowych.

Źródło: pogotowieflafowe.pl, oprac. Tadeusz Jeziorowski