Dotacja na deszczówkę. Kto i ile może dostać? Do rozdania jest 100 mln zł

2020-08-10 6:36
Dotacja za deszczówkę. Kto i ile może dostać? Do rozdania jest 100 mln zł
Autor: pixabay Dotacja za deszczówkę. Kto i ile może dostać? Do rozdania jest 100 mln zł

Dotacja na zbieranie wody deszczowej to nowy pomysł rządu na ochronę gospodarki wodnej. Kto może dostać dotację na deszczówkę? Od kiedy można składać wnioski? Ile wynosi dotacja? Odpowiadamy.

Spis treści

 1. Dla kogo dotacja na deszczówkę?
 2. Dotacja za deszczówkę. Od kiedy przymują wnioski?
 3. Dotacja za deszczówkę. Ile wynosi?
 4. Jak dostać dotację za zbieranie deszczówki?
 5. Dotacja na deszczówkę – dokumenty. Skąd pobrać?
Zalane boiska w Warszawie

Dla kogo dotacja na deszczówkę?

Dotację za zbieranie deszczówki będzie mógł otrzymać każdy właściciel domu jednorodzinnego. Wynosi ona nie więcej niż 80% kosztów poniesionych po 1 czerwca związanych ze zbieraniem wody deszczowej.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podkreśla, że przekaże dotacje za deszczówkę 16 wojewódzkim funduszom znajdującym się najbliżej beneficjentów.

Zobacz też: We Wrocławiu powstanie park zasilany deszczówką. Sprawdź, kiedy i gdzie

Dotacja za deszczówkę. Od kiedy przymują wnioski?

Wnioski o dotację za zbieranie deszczówki można składać od 1 lipca 2020 roku. Mogą to zrobić właściciele domów jednorodzinnych, ubiegając się o przydomowe mikroinstalacje wodne, w których gromadzona będzie deszczówka.

Dotacja za deszczówkę. Ile wynosi?

Dotacja na zbieranie wody deszczowej wynosi 5 tys. zł. Pieniądze muszą zostać przeznaczone na budowę i funkcjonowanie przydomowej instalacji zbierającej wodę deszczową.

Jak szacuje ministerstwo, dzięki programowi „Moja Woda” stworzonych ma zostać 20 tys. takich instalacji, które pozwolą zatrzymać 1 mln metrów sześciennych rocznie w miejscu opadów wody na prywatnych działkach.

Resort klimatu i podlegający mu NFOŚiGW przypominają, że do 17 sierpnia br. można składać wnioski o finansowanie „wodnych” projektów w ramach środków norweskich, gdzie zarezerwowano pieniądze m.in. na realizację inwestycji w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w miastach. Budżet działania wynosi 100 milionów zł.

Jak dostać dotację za zbieranie deszczówki?

Aby otrzymać dotację na deszczówkę, należy wypełnić oraz złożyć wniosek. Następnie trzeba wybrać sposób zagospodarowania wody deszczowej w naszym domu. Dofinansowanie 5000 zł na zbieranie deszczówki przewiduje możliwość budowy:

 • podziemnego zbiornika na wody opadowe
 • naziemnego wolnostojącego zbiornika na wody opadowe z dachu
 • ogrodu deszczowego w pojemniku lub gruncie
 • studni lub muldy chłonnej

Dotacja na deszczówkę – dokumenty. Skąd pobrać?

Nabór wniosków o dotacje na zbieranie deszczówki w ramach programu „Moja Woda” prowadzą Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Wnioski o dotację na deszczówkę można składać na 2 sposoby:

 1. Elektronicznie, za pośrednictwem Generatora Wniosków o Dofinansowanie.
 2. Wysłać formularz zgłoszeniowy z wypełnionym wnioskiem pocztą (jeśli nie posiadasz podpisu elektronicznego).

Więcej przeczytasz tutaj: Moja woda: jak otrzymać dotację i jak złożyć wniosek na instalację do zbierania wody opadowej i roztopowej

Dokumenty o dotację na deszczówkę znajdziesz na stronie WFOŚiGW w swoim województwie.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE