Podsumowano tegoroczny projekt budek lęgowych. Prawie połowę z nich zasiedliły ptaki

i

Autor: Adam Karabowicz

Natura

Białystok. Podsumowano tegoroczny projekt budek lęgowych. Prawie połowę z nich zasiedliły ptaki

2023-09-21 12:42

W lutym br. rozdano 360 budek lęgowych mieszkańcom Białegostoku. 168 z nich zasiedliły ptaki takie jak: sikorki bogatki, czy wróble zwyczajne. To akcja miasta na rzecz ochrony przyrody i bioróżnorodności Białegostoku.

Królowała sikorka bogatka

Budki znajdują się na terenie miasta: w parkach, ale także na terenach prywatnych - działkach, w ogrodach. Według danych, które zebrał Urząd Miasta w Białymstoku, najwięcej pojawiło się sikorek bogatek. Na drugim miejscu znalazł się wróbel zwyczajny, na trzecim mazurek. Nie zabrakło również modraszek, pleszek i kowalików.

Prócz ciekawej obserwacji, jaką gwarantują mali mieszkańcy, uczestnicy akcji mają pewien obowiązek – wyczyszczenie budki.

Budki, które rozdawaliśmy, można łatwo otworzyć i wymieść z nich wszystkie pozostałości. Można też je umyć, nie używając żadnych środków chemicznych. Należy to zrobić w terminie od połowy września do końca lutego – mówił Jędrzej Grygoruk z Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Akcja rozdawania budek lęgowych ma być kontynuowana w przyszłym roku, zgodnie z zapotrzebowaniem mieszkańców.

Katakumby w Supraślu. Akcja ratowania podlaskiego zabytku. Pomagają studenci PB i UwB

Radek Liszewski & Kamil Kossakowski - Za Tobą pójdę jak na bal| Duety Jakich Świat Nie Słyszał VOXFM
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE