Pasjonaci w działaniu. By chronić niebo - zmieniają oświetlenie

2022-01-25 16:40
Modernizują przydomowe oświetlenie, by patrzeć w niebo
Autor: Stowarzyszenie Polaris OPP

Pasjonaci ciemnego nieba z Sopotni Wielkiej - czyli Stowarzyszenie Polaris OPP realizuje międzynarodowy projekt pod hasłem „Racjonalna polityka oświetleniowa w praktyce”

Jednym z najistotniejszych elementów projektu są warsztaty i spotkania z mieszkańcami - podkreśla Piotr Nawalkowski - prezes stowarzyszenia.

- Naszym celem w tym projekcie jest popularyzacja tematyki zanieczyszczenia sztucznym światłem na terenie sołectwa Sopotnia Wielka z zaangażowaniem mieszkanek i mieszkańców naszej miejscowości. Powstała już Rada Dialogu Społecznego, będą też prowadzone warsztaty oświetleniowe. Warsztaty te - realizowane bezpośrednio u mieszkańców - wspólnie z naszymi wolontariuszami, ale i specjalistami elektrykami - będziemy wspólnie wymieniać lub też korygować ustawienia lamp - wyjaśnia nasz rozmówca.

Co istotne - dzięki wsparciu z funduszu EOG - w ramach Programu Aktywni Obywatele - na jedno gospodarstwo - a plan zakłada dotarcie do 150-ciu - stowarzyszenie przeznacza po 500 złotych na poprawę przydomowego oświetlenia. To jednak nie koniec doskonale znanych akcji pasjonatów.

- Zapraszamy do udziału w naszych mitingach z teleskopami - dodaje Piotr Nawalkowski. - Nasze stowarzyszenie w szóstej już edycji spotkań zaprasza do współpracy również szkoły - zapraszamy dyrektorów tych placówek czy nauczycieli, by zgłosili się do nas po jeden z 40 teleskopów i wspólnie z młodzieżą obserwowali niebo.

Więcej o tym znajdziecie na ciemneniebo.pl oraz polaris.org.pl

A - i jeszcze ważna informacja - nie wysyłajmy naszego 1% w kosmos. Zostawmy go lokalnie. Stowarzyszenie Polaris jest jedną z lokalnych organizacji pożytku publicznego.

By chronić ciemne niebo - pomogą w modernizacji przydomowego oświetlenia - mówi Piotr Nawalkowski
Natalia Czerwonka razem ze Zbigniewem Bródką będzie niosła polską flagę na otwarciu IO
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE