Haw siednij i se pogodomy! Gminna Biblioteka w Gilowicach chce przybliżyć gwarę w nietypowy sposób. W internecie pojawią się filmy z... tłumaczeniem

2021-05-11 15:55
O gwarze w sieci
Autor: Biblioteka Gilowice

Pilotażowy odcinek już w sieci. Wystąpili w nim wyjątkowi aktorzy!

- W internecie pojawi się dziesięć filmów z wyjątkowym opracowaniem - część będzie przedstawiona gwarą, część językiem literackim, a do tego dołączymy słownik, aby każdy mógł zrozumieć - wyjaśnia pomysłodawczyni przedsięwzięcia - Izabela Pyclik. - W naszych zbiorach mamy sporo regionaliów i na nich będziemy pracować.

- Chodzi o kultywowanie tradycji i podtrzymywanie gwary przede wszystkim tutaj na Żywiecczyźnie. Chcemy też pokazać bardzo różne oblicza naszego życia w tym terenie - wyjaśnia. - Będzie trochę o tradycjach, będzie trochę o zwyczajach, ale... powiemy też o tym, gdzie straszy - dodaje z uśmiechem nasza rozmówczyni.

W pierwszym, dostępnym już w sieci filmie zagrali uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żywcu. - To dla naszych uczniów niezwykła przygoda, ale nie tylko - tłumaczy dyrektorka placówki, w której nie brakuje zajęć z edukacji regionalnej - Magdalena Worek.

- Z folklorem jesteśmy za pan brat - zapewnia. - Uczniowie niepełnosprawni intelektualnie mają tak samo ogromne poczucie tożsamości sąd pochodzą, kim są, wiedzą kim byli ich przodkowie. I to właśnie do szkoły należy także dbanie o to, aby ta tożsamość była pielęgnowana. Dlatego z radością włączyliśmy się w realizację pomysłu - podsumowuje dyrektorka.

Projekt, który ma potrwać do listopada realizowany jest w ramach projektu EtnoPolska 2021 i finansowany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury.

Haw siednij i se pogodomy jak to jest w naszych górach
Botwina a boćwina: czy to to samo? Czym się różni botwina od boćwiny?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE