Opakowania jednorazowe

i

Autor: Shutterstock Opakowania jednorazowe

Przepisy

Ze sklepów i restauracji ma zniknąć plastik? Obowiązuje już nowe prawo. O co dokładnie chodzi?

Od dawna panuje moda na dbanie o środowisko i bycie ekologicznym. Coraz częściej na sklepowych półkach pojawiają się produkty przyjazne środowisku jak na przykład papierowe patyki do uszu. Teraz będzie to jeszcze bardziej możliwe, ponieważ od 24 maja 2023 obowiązuje nowe prawo. Z rynku będzie stopniowo znikać plastik.

To już pewne - będzie mniej plastiku w sklepach i restauracjach

24 maja, w środę weszły w życie nowe przepisy związane z plastikiem w Polsce, dzięki unijnej dyrektywy SUP, czyli Single Use Plastics. W Polsce weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (Dz.U. poz. 877; dalej jako: ustawa zmieniająca).

Co to dokładnie oznacza? Z rynku będą stopniowo znikać styropianowe opakowania do żywności na wynos czy także plastikowe patyczki do uszu. Jednak nadal restauracje będą mogły używać plastikowych wyrobów, które nabyły przed wejściem tych przepisów. To jednak nie wszystko. Jak podaje portal prawo.pl inne jednorazówki z tworzyw sztucznych będą musiały być znakowane, a przedsiębiorcy zapłacą za ich wprowadzanie do obrotu.

Z wprowadzeniem przepisów dyrektywy SUP jesteśmy o blisko dwa lata spóźnieni i niektóre regulacje polskiej ustawy wchodzą od razu. Tak jest z zakazem wprowadzania niektórych jednorazowych produktów plastikowych czy obowiązkiem ich znakowania - powiedziała w rozmowie dla portalu prawo.pl dr Katarzyna Barańska, radca prawny, partner w kancelarii Osborne Clarke.

O tych plastikowych produktach wkrótce zapomnimy. Lista, rzeczy których nie wolno wprowadzać do obiegu

Od 24 maja 2023 r. tych jednorazowych produktów nie można wprowadzać do użytku z tworzyw sztucznych. Używasz ich? Musisz o nich zapomnieć. Lista:

  • patyczki higieniczne ( z wyjątkiem tych, które stosowane są do celów medycznych),
  • mieszadełka do napojów
  • patyczki do balonów
  • talerze
  • słomki (za wyjątkiem tych medycznych)
  • sztućce (widelce, łyżki, noże)
  • pojemniki do żywności wykonane z polistyrenu ekspandowanego
  • pojemniki na napoje, w tym ich zakrętki i wieczka wykonane z polistyrenu ekspandowanego
  • kubki na napoje, w tym ich zakrętki i wieczka wykonane z polistyrenu ekspandowanego

Dbanie o środowisko i dodatkowe opłaty. O tym musisz wiedzieć

Zapowiadane są także na przyszły rok nowy obowiązek. Dokładniej chodzi o przytwierdzane nakrętki do napojów, a pojemniki na żywność i napoje mają podlegać dodatkowym opłatom. Na stronie RCL pojawił się projekt rozporządzenia przewiduje dodatkowe opłaty, które musi pokryć klient. Jeśli przepisy wejdą w życie bez zmian to konsument będzie musiał dopłacać 20 groszy za kubek na napoje (w tym za pokrywkę lub wieczko). Natomiast do pojemników na żywność będzie miała zostać doliczana kwota w wysokości 25 groszy. Pamiętajmy, że chodzi tutaj o opakowania wyłącznie, w które przedsiębiorca pakuje nasz produkt, dla przykładu kawę lub lunch.

Jak dalej podaje portal prawo.pl wchodzące w życie przepisy dotyczą również narzędzi połowowych zawierających tworzywa sztuczne. Należy pamiętać, że przedsiębiorcy zajmujący się takimi urządzeniami będą mieli obowiązki podobne, jak przy plastikowych jednorazówkach. Zobowiązani będą m.in. do wpisania się do rejestru, wnoszenia opłat, prowadzenia ewidencji czy sprawozdawczości. O kolejnych aktualizacjach w tym temacie będziemy informować na bieżąco na naszym portalu. Śledźcie nasze newsy.

Segregacja odpadów. Dlaczego warto segregować śmieci?
Sonda
Czy segregujesz śmieci?