Carrfour zapłaci klientom za plastik i aluminium. W 10 sklepach sieci stanęły specjalne butelkomaty - PETfury

2023-01-11 15:07

W Sosnowcu uroczyście uruchomiono pilotażowy projekt systemu kaucyjnego. Butelkomaty o wdzięcznej nazwie PETfur stanęły w sklepach sieci. Można do nich wrzucać butelki plastikowe oraz puszki aluminiowe po napojach. Za każde oddane opakowanie sklep wypłaci 15 groszy w postaci e-bonów na zakupy.

PETfury stanęły w 8 hipermarketach Carrefour: w Sosnowcu, Rybniku, Kędzierzynie Koźlu, Jastrzębiu Zdroju, Jaworznie, Chorzowie, Gliwicach oraz Katowicach, a także 2 w supermarketach: w Pszczynie i Zabrzu.

- To bardzo prosty system. Bierzemy butelkę PET, taką która nie jest zgnieciona, wkładamy ją do naszego PETfura. Przyjęta. Naciskamy wypłać, pobieramy paragon i możemy ruszać na zakupy - powiedziała nam Justyna Orzeł, sekretarz generalny w firmie Carrefour.

Tak działa nowoczesny system kaucji za plastikowe butelki i aluminiowe puszki

Zobacz nagranie

Test Recyklomatów na Śląsku. Uruchomienie projektu nowego systemu kaucyjnego

Automaty przyjmują butelki oraz puszki na których nie został uszkodzony kod kreskowy. Po zakończeniu zwrotu opakowań, maszyna wygeneruje podsumowanie oraz e-bon z całościową kwotą odpowiadającą liczbie zwróconych opakowań. E-bonem od razu można zapłacić za zakupy w danym sklepie Carrefour i jest on ważny do końca danego dnia.

- Zebrane tutaj opakowania Eko Punkt będzie przewoził do zakładów, które specjalizują się w profesjonalnym recyklingu. Tam będą one rozdzielane i ponownie przetwarzane żeby wrócić do obiegu. Mówimy tutaj o inicjatywie, która będzie wspierała obieg zamknięty - dodaje Justyna Orzeł.

- Mocno wspieramy takie działania i zaczęliśmy od siebie. W Urzędzie Miejskim oraz naszych jednostkach już kilka lat temu zrezygnowaliśmy z plastikowych opakowań. Wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Odpadami ustawiliśmy osiem automatów do których można wrzucać butelki PET, a każdą wrzuconą do automatu butelkę lub puszkę mieszkańcy otrzymują wirtualnie 20 groszy, które mogą przeznaczyć na jeden z wybranych klubów sportowych w mieście: Zagłębie Sosnowiec (piłka nożna), Zagłębie Sosnowiec (hokej) i CTL Zagłębie Sosnowiec (koszykówka). Dotychczas mieszkańcy oddali prawie pół miliona butelek i puszek. Cieszę się z kolejnego automatu i liczę na więcej – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Jak pokazują dane GUS z ostatnich lat, statystyczny Polak wytwarzał średnio ponad 350 kg odpadów rocznie. Część z nich trafiła do ponownego przetworzenia, ale znaczna większość wylądowała na składowiskach odpadów.