Te osoby nie będą stać w kolejkach po paszport. Rząd wprowadził spore udogodnienia

i

Autor: pixabay.com Te osoby nie będą stać w kolejkach po paszport. Rząd wprowadził spore udogodnienia

Świat

Władze Stanów Zjednoczonych ogłosiły zniesienie wiz dla Izraelczyków. Od kiedy?

Administracja USA ogłosiła w środę,27 września, że od grudnia Izrael przystąpi do Programu Ruchu Bezwizowego, dzięki czemu Izraelczycy będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz. Jest to wynik wieloletnich starań izraelskich władz, w tym zobowiązania do niedyskryminacji obywateli USA pochodzenia arabskiego.

Przełom ws. wiz do USA dla Izraelczyków

"Izrael jest teraz 41. członkiem Visa Waiver Program. To ważne osiągnięcie reprezentuje kluczowy krok naprzód w naszym partnerstwie strategicznym, który wzmocni swobodę poruszania się dla obywateli USA" - oznajmił w oświadczeniu szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken.

W rezultacie Izraelczycy będą mogli odwiedzać USA na 90 dni bez konieczności ubiegania się o wizę.

Władze Izraela od dawna starały się o włączenie do programu bezwizowego, jednak dopiero ostatnio, m.in. dzięki pomocy ustępującego ambasadora USA Toma Nidesa, spełniony został formalny wymóg, tj. osiągnięcie wskaźnika odmów wydania wiz poniżej 3 proc.

Mimo to sprawa była przedmiotem negocjacji i kontrowersji ze względu na sposób traktowania przez Izrael arabskich i muzułmańskich przyjezdnych z USA. Ostatecznie Izrael złagodził restrykcje na granicy dla obywateli USA pochodzenia palestyńskiego mieszkających w Palestynie oraz dla obywateli USA pochodzenia arabskiego i irańskiego.

Według portalu Axios, o decyzji przesądzić miał sam sekretarz stanu Blinken, który stwierdził, że reformy te spełniają warunek wzajemności i zarekomendował włączenie Izraela do VWP. Portal uznaje to za osiągnięcie dyplomatyczne rządu Benjamina Netanjahu mimo jego napiętych stosunków z administracją prezydenta Joe Bidena.

Sonda
Planujesz podróż do USA?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE