LUS Zielona Góra

i

Autor: LUS Zielona Góra

60-lecie Lubuskiego Urzędu Statystycznego

2022-09-19 13:54

Przyjaźń ze statystyką się opłaca. Lubuszanie wiedzą o tym już od 60 lat.

Kto zna historię, ten uczy się na błędach; kto śledzi statystykę, ten wyciąga wnioski. Lubuski Urząd Statystyczny obchodzi w tym roku 60-lecie działalności.

Statystyka zawsze była - istniała w Polsce mimo wojny. Pierwszy spis powszechny to był '45 rok. W '50 powołano takie struktury już bardziej zorganizowane - ich zadania przejęły jednostki wojewódzkie w '52. I właśnie w 1962 roku to było powołanie Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego

- mówi dyrektor LUS Roman Fedak.

Odkąd Polska została administracyjnie podzielona na 16 województw, siedziba Lubuskiego Urzędu Statystycznego znajduje się w Zielonej Górze.

W 2009 roku wprowadzono portal elektroniczny czyli elektroniczne zbieranie sprawozdawczości i my wtedy otrzymaliśmy specjalizację, tak jak każdy urząd wojewódzki ma swoją własną, my mamy badanie koniunktury gospodarczej. Specjalizujemy się w tym na poziomie ogólnopolskim, zbierając ponad 20 tysięcy sprawozdań miesięcznie

- dodaje Fedak.

A rezultaty analizy tych sprawozdań zielonogórzanie mogą znaleźć na stronie internetowej LUS w postaci przystępnych infografik.

LUS Zielona Góra

i

Autor: LUS Zielona Góra