Inwestycja

Tak obecnie wygląda Dwór w Ochli wyremontowany za ponad 12 milionów złotych

Zakończył się I etap rewitalizacji barokowego Dworu w Ochli wraz z otoczeniem Centrum Kultur Europejskich. Pierwsze rozmowy na temat tej inwestycji podjęto 7 listopada 2022 r. Mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda metamorfoza tego budynku. Widok zachwyca, sprawdźcie naszą galerię zdjęć.

Barokowy Dwór w Ochli 

Dwór w Ocli zbudowano w latach 1682-1687 przez Ottona Fryderyka von Unruha. Przez kolejne wieki stanowił ważny ośrodek życia społecznego jak i kulturowego. A obecnie jest to element dziedzictwa kulturowego. Dwór znajduje się na lekkim wzniesieniu. Obecność przyrod sprawia, że to miejsce wiosną i latem przyciąga okolicznych mieszkańców i turystów. Wewnątrz budynku można podziwiać francuskie kominki i piękną sztukaterię sufitową.

Rewitalizacja Dworu w Ochli. Metamorfoza pochłonęła kilkanaście milionów złotych

7 listopada 2022 r. podpisano umowę na dofinansowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020. 10 maja 2023 r. rozpoczęto prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane. Przez wiele miesięcy specjaliści chcieli zwrócić dawny blask XVII-wiecznemu zabytkowi przy ul. Górnej w Zielonej Górze Ochli. W grudniu 2023 r. zakończono prace, a w lutym 2024 r. mogliśmy obejrzeć zakończony etap I. Całkowita powierzchnia budynku to 1696,44 metry kwadratowe. 

Otwarcie nowej zajezdni tramwajowej w Olsztynie

Całkowita wartość projektu wyniosła 12 313 508,92 zł brutto. Wkład własny pochodzący ze środków województwa lubuskiego wyniósł 3 787 519,03 zł brutto. Na co ostały wydane pieniądze? Odnowiona elewacja, dach oraz została wymieniona całe instalacja elektryczna. Dzięki zakupowi działki z instalacją paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła oraz klimatyzatorów Dwór w Ochli zyskał potencjał energetyczny z odnawialnych źródeł energii. Warto zaznaczyć, że Dwór w Ochli - Centrum Kultur Europejskich jest integralną częścią Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze - Ochli. 

Tutaj w dzielnicy Nowe Miasto to jest rzeczywiście najbardziej pokazowo, po tej renowacji pałac, który zyskał nowy blask. Ponad 40 lat w zasobach muzeum w Ochli i nigdy nie doczekał się żadnego porządnego remontu. Sukcesywnie łatany był dach, a to troszeczkę mury próbowali naprawiać i ubytki w tych murach. Natomiast dzięki środkom z Unii Europejskiej Regionalnemu Programowi Operacyjnemu udało się to zrobić. Otoczenie zmieniło się nie do poznania. powiedział podczas konferencji prasowej Łukasz Porycki, wicemarszałek województwa lubuskiego.

Co będzie się działo w Dworze w Ochli? 

Jak wskazał wicemarszałek woj. lubuskiego, Łukasz Porycki w naszym regionie jest jedyna w Polsce jednostka budżetowa, czyli Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego. I w planach jest to, aby to Centrum miało swoją siedzibę w Dworku w Ochli. Prowadzone są także rozmowy z Lubuską Izbą Rolniczą o ich siedzibie w tym miejscu. Przede wszystkim jest kluczowa działalność Muzeum Etnograficznego w Ochli, aby wystawy zostały przeniesione do budynku przy ul. Górnej. Uczniowie i młodzież będą mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy m.in. w temacie przyrodniczym.