Runęła wschodnia ściana zamku w Krośnie Odrzańskim

2022-01-11 8:18
zamek krosno odrzańskie
Autor: Gmina Krosno Odrzańskie

Elementy drewniane zamku w Krośnie Odrzańskim doszczętnie spaliły sowieckie oddziały podczas II wojny światowej. Teraz o jego odbudowę walczy gmina. Niestety, w ostatnim czasie zawaliła się wschodnia ściana zabytku.

Runęła wschodnia ściana zamku Piastów w Krośnie Odrzańskim. Już wcześniej była w bardzo złym stanie i to mogło być przyczyną zawalenia.

QUIZ. Pokazujemy tylko logo znanej firmy! Rozpoznasz ją?

Pytanie 1 z 10
To logo należy do firmy...
To logo należy do firmy...

Widzieliśmy, że ściana jeszcze kilka dni wcześniej była w całości. Niestety runęła. My sygnowaliśmy to, że zabytek wymaga natychmiastowej interwencji finansowej i to w dużym zakresie. Gmina Krosno Odrzańskie już od 2016 roku przygotowywała potężne projekt budowlany. Mamy pozwolenie na budowę, jeżeli chodzi o ratowanie zamku. 

Mówi Marek Cebula, burmistrz Krosna Odrzańskiego. Gmina chce przywrócić zabytkowi jego dawną świetność i w pełni go odbudować. Urzędnicy szacują, że koszt odbudowy zamku wyniesie około 50 mln zł.

Gruzowisko po zawalonej ścianie zostało już odpowiednio zabezpieczone. Przyczyny katastrofy budowlanej badają inspektorzy nadzoru budowlanego. Gmina chce odzyskać średniowieczną cegłę i później wykorzystać ją do odbudowy ściany. Zdjęcia zamku zobaczycie na naszym portalu.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE