Ptasia grypa

i

Autor: Radio eska zdjęcie poglądowe

Ptasia grypa opanowuje dwa powiaty w lubuskim. Najgorzej pod Zieloną Góra

2023-01-12 15:57

Kolejne ogniska ptasiej gryp w naszym regionie. Zakażone zwierzęta znajdują się w kilku gminach na terenie powiatów: zielonogórskiego i nowosolskiego. W czwartek, 12 stycznia wojewoda lubuski swoim rozporządzeniem ustanowił tzw. obszar objęty ograniczeniami.

Jak informuje Lubuski Urząd Wojewódzki w wydanym przez siebie komunikacie, określa się teren całego powiatu zielonogórskiego i nowosolskiego oraz miasta Zielona Góra jako obszar szczególnie narażony na ryzyko wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w gospodarstwach. Co to oznacza? Szereg ograniczeń i obowiązków, które nakładane są na hodowców drobiu, ale też zwykłych mieszkańców.

Rozporządzenie wojewody określa się teren całego powiatu zielonogórskiego i nowosolskiego oraz miasta Zielona Góra jako obszar szczególnie narażony na ryzyko wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w gospodarstwach.

Na obszarze objętym ograniczeniami nakazuje się utrzymywanie oraz karmienie i pojenie drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych, lub w innym zamkniętym miejscu w gospodarstwie, w sposób ograniczający kontakt z ptactwem dzikim.

Nakazy obowiązują wszystkich mieszkańców oraz osoby przebywające czasowo na obszarze objętym ograniczeniami. Na tym terenie, we wskazanych miejscach będą wyłożone maty dezynfekcyjne na drogach publicznych i prywatnych. Wojewoda lubuski nakazuje też wprowadzić dodatkowe środki bezpieczeństwa biologicznego polegające na niezwłocznym przeprowadzeniu dodatkowej dezynfekcji zakładu, w którym utrzymywane są ptaki.

Jakie tereny objęte są obszarem zapowietrzonym?

Za obszar zapowietrzony wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI), uznaje się teren obejmujący sołectwa Ochla, Jarogniewice, Kiełpin i Jeleniów w Dzielnicy Nowe Miasto, w mieście Zielona Góra.

Jakie tereny objęte są obszarem zagrożonym?

  • w gminie Nowogród Bobrzański, miejscowości: Kamionka, Kotowice, Niwiska, Pierzwin, Urzuty,
  • Kaczenice (od południa od drogi 290 w kierunku północno-zachodnim do przecięcia z drogą 27),
  • w gminie Świdnica, miejscowości: Buchałów, Koźla, Letnica, Piaski, Radomia, Słone, Świdnica,
  • Wilkanowo,
  • w gminie Czerwieńsk, miejscowość: Leśniów Wielki (od strony zachodniej drogą 32 w kierunku
  • północno – wschodnim do skrzyżowania z ul. Wodną w miejscowości Przylep);
  • w powiecie nowosolskim:
  • w gminie Kożuchów, miejscowości: Broniszów, Książ Śląski, Mirocin Dolny, Mirocin Średni (od drogi
  • 290 w kierunku południowo-wschodnim do granicy administracyjnej miejscowości Broniszów), Radwanów,
  • Studzieniec (od granicy administracyjnej miejscowości Studzieniec, drogą 283 w kierunku północnowschodnim, do południowo-zachodniej granicy administracyjnej miejscowości Lelechów),
  • w gminie Otyń, miejscowości: Czasław, Ługi,
  • w gminie Nowa Sól, miejscowość Lelechów;
  • w mieście Zielona Góra, w dzielnicy Nowe Miasto sołectwa Barcikowice, Drzonków, Ługowo, Przylep, Racula, Stary Kisielin, Sucha, Zatonie, Jany, Nowy Kisielin (część miasta od drogi 32 w kierunku południowowschodnim, do drogi ekspresowej S3, dalej w kierunku południowym wzdłuż drogi S3, następnie w kierunku wschodnim, granicą administracyjną Starego Kisielina, do drogi 279. Dalej w kierunku południowym do drogi 282 w kierunku południowo-wschodnim do granicy administracyjnej miejscowości Ługowo).