Papież Franciszek

i

Autor: pixabay.com

Wiara

Papież Franciszek podejmie kluczową decyzję w całym Kościele? O to wnioskuje organizacja ekologiczna

Wieloletnią tradycją w Kościele katolickim jest tradycja powstrzymywania się od produktów mięsnych w piątki. Jest to uregulowane w prawie kanonicznym, które obowiązuje w wielu państwach, jak m.in. w Polsce. Jedna z organizacji ekologicznych uważa, że papież Franciszek powinien przywrócić bezmięsne piątki. Co to dokładnie oznacza?

Papież Franciszek jest fanem ochrony środowiska

Papież Franciszek od początku pełnienia funkcji jako głowa Kościoła Katolickiego wskazywał, że swoją działalnością chce dawać przykład do podejścia ekologicznego i świadomego myślenia pod względem do naszej planety. Przejawem tych działań jest encyklika "Laudato Si", w której papież pochylił się nad zmianami klimatu oraz degradacją środowiska. Nie zabrakło także ukazania innych problemów, m.in. kwestii, które dotyczą relacji między Bogiem, wszystkimi ludźmi i Ziemią. Papież Franciszek zaznaczył także moralną postawę ochrony środowiska. To skłoniło organizację ekologiczną do pewnych działań. Zwrócili się do duchownego z apelem. Bezmięsne piątki w Kościele będą obowiązkowe? Jak obecnie postrzegane jest wstrzymywanie się od produktów mięsnych?

Dr Marcin Zaborowski: Papież Franciszek mówi jak obywatel trzeciego świata

Bezmięsne piątki w Kościele katolickim

Według prawa kanonicznego nigdy nie została zniesiona wstrzemięźliwość od spożywania produktów mięsnych w piątki. W 1966 r. wprowadzono możliwość podejmowania decyzji o formie pokuty przez lokalne episkopaty, która w tym dotyczyła bezmięsnych piątków, ale także spożywania jedynie chleba i wody. Niezmienne pozostało natomiast zalecenie, że we wszystkie piątki roku należy przestrzegać jakiejś formy pokuty dnia tygodnia Ukrzyżowania Pańskiego. Podczas Wielkiego Postu niektórzy wierni pokutują dwa dni w tygodniu - w środę i piątek, przyjmując tylko chleb i wodę. Tę metodę w szczególności praktykują polscy wierni kościoła katolickiego. Jednak na drugim końcu świata, w Stanach Zjednoczonych katolicy w odmiennie traktują tę pokutę. To właśnie tam od 2003 r. rozpoczęto bezmięsne poniedziałki, które zastąpiły wstrzemięźliwość od mięsa w piątki.

Bezmięsne piątki w Kościele mają być obowiązkowe?! Apel organizacji ekologicznej

Organizacja ekologiczna Sustainable Earth Eating zaapelowała w osobliwy sposób do papieża Franciszka ws. bezmięsnych piątków. Aktywiści proszą o to, aby bezmięsne piątki dla wiernych Kościoła katolickiego były obowiązkiem, a nie jak jest to dotąd wyborem. Jak donosi portal wiadomoscihandlowe.pl, Sustainable Earth Eating uważa, że obowiązek bezmięsnych piątków miałby głęboki wpływ na zmniejszenie spożycia mięsa, a także pozytywny rozwój nawyków żywieniowych w społeczeństwie.

"Przywrócenie bezmięsnych piątków przez Kościół katolicki byłby potężnym symbolem jedności i ogromnym krokiem w kierunku ochrony naszej planety. Zachęcamy papieża do rozważenia tej propozycji, gdy przygotowuje się do udziału w dorocznym spotkaniu klimatycznym ONZ IPCC" – dodaje Jane DeMarines, którą cytuje portal wiadomoscihandlowe.pl.

Zobacz jak wyglądała wielka spowiedź w Lizbonie podczas Światowych Dni Młodzieży 2023. Wśród spowiedników był papież Franciszek

QUIZ. Czy jesteś prawdziwym katolikiem? Test wiedzy dla katolików

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego. Czy Adwent to czas poprzedzający Wielkanoc, a Wielki Post – Boże Narodzenie?