papież Franciszek

i

Autor: PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Wiara

Kontrowersyjna wypowiedź Papieża Franciszka. Mówił o "wielkiej Rosji". Jest reakcja władz Ukrainy

25 sierpnia, w piątek papież Franciszek w wideo rozmowie z młodzieżą z Rosji wypowiedział się na temat jej potęgi. Na reakcję nie trzeba było długo czekać. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zarzuca papieżowi "imperialistyczną propagandę". Co powiedział dokładnie papież Franciszek?

Mocne słowa papieża do rosyjskiej młodzieży

25 sierpnia, w piątek odbyło się zdalne spotkanie papieża Franciszka z rosyjską młodzieżą katolicką, która zgromadziła się w Petersburgu. Tekst został przygotowany po hiszpańsku, jednak po włosku padły następujące słowa z ust papieża.

— Nie rezygnujcie nigdy z tego dziedzictwa. Jesteście spadkobiercami Matki Rosji, idźcie z nią naprzód. I dziękuję wam za wasz sposób bycia, za sposób, w jaki jesteście Rosjanami — powiedział papież.

Dodał także "Jesteście dziećmi wielkiej Rosji; wielkiej Rosji świętych, króla, wielkiej Rosji Piotra I, Katarzyny II, tego wielkiego imperium, o tak wielkiej kulturze i wielkim człowieczeństwie".

W sobotę, 26 sierpnia Watykan opublikował zapis z tego spotkania, jednak nie znalazły się tam powyższe słowa, które wypowiedział papież Franciszek.

Ukraina zareagowała na słowa papieża Franciszka

Nie trzeba było długo czekać na reakcję ukraińskiego resortu spraw zagranicznych. 28 sierpnia, w poniedziałek do słów papieża Franciszka odniósł się rzecznik resortu Oleg Nikolenko.

Właśnie taką imperialistyczną propagandą, "duchowymi podstawami" i "potrzebą" ratowania "wielkiej matki Rosji" Kreml usprawiedliwia zabijanie tysięcy Ukraińców i ukraińskich kobiet oraz zniszczenie setek ukraińskich miast i wiosek. To bardzo niefortunne, że rosyjskie idee wielkopaństwowe, które w rzeczywistości są przyczyną chronicznej agresji Rosji, świadomie lub nieświadomie, pochodzą z ust papieża, którego misją, w naszym rozumieniu, jest właśnie otwarcie oczu rosyjskiej młodzieży na katastrofalny przebieg obecnego rosyjskiego przywództwa - napisał Oleg Nikolenko w swoich mediach społecznościowych.

Jest oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Kijowie

Do sytuacji odniosła się także nuncjatura apostolska w Kijowie. W wydanym komunikacie oświadczyła, że "Papież Franciszek nigdy nie zachęcał do imperialistycznych idei. Przeciwnie, jest przekonanym przeciwnikiem i krytykiem wszelkich form imperializmu czy kolonializmu, we wszystkich narodach i sytuacjach".

Zobacz jak wyglądała Wielka spowiedź w Lizbonie podczas Światowych Dni Młodzieży 2023. Wśród spowiedników był papież Franciszek

Sonda
Czy papież Franciszek powinien mocniej zaangażować się w sprawę Ukrainy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE