Odra pierwszy raz od 10 lat wystraszyła mieszkańców lubuskiego!

2020-10-28 21:39 Mateusz Jamroz
Odra
Autor: Klaudia Pieszczyńska

Odra jest rzeką, która straszy mieszkańców województwa lubuskiego od wielu lat. W tym roku po raz pierwszy od 10 lat Odra miała ponad 5 metrów głębokości i zalewała okoliczne łąki i pastwiska!

Przez kilka dni wszyscy mieszkańcy miast nad odrą byli zaalarmowani jej wysokim poziomem, ten w miniony weekend wynosił ponad 5 metrów!

Odra w niedzielę osiągnęła stan 513 centymetrów. Jest to najwyższy stan jaki został zarejestrowany od 2010 roku. Już od poniedziałku rejestrujemy niewielki odpływ, który przyspieszył. Teraz ubywa około jednego centymetra na godzinę. 

Mówi bosman portu w Cigacicach Roman Włoch. Stan wody ciągle spada o jeden centymetr dziennie i prawdopodobnie te wyniki będą się poprawiać z każdym dniem. 

Aktualny stan Odry to 496 cm, czyli 17 centymetrów mniej od stanu kulminacyjnego. Nie zanotowaliśmy wielkich strat, jedynie kultowe miejsce gastronomiczne na łęgach odrzańskich poniosło straty. 

To rekordowy poziom wody w lubuskiej rzece od 10 lat, na całe szczęście nikt nie ucierpiał ani nikomu nie stała się krzywda.