banknoty euro

i

Autor: pixabay.com

Lubuskie: Fundusze Europejskie dla województwa w latach 2021-2027. Jak zostaną rozgospodarowane?

2023-01-24 15:07

23 stycznia, w poniedziałek w Bytomiu Odrzańskim odbyła się konferencja inaugurująca program Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027. Podczas spotkania marszałek Elżbieta Polak mówiła o zadbaniu rynku pracy, zatrudnieniu czy integracji społecznej. Kwota z Unii Europejskiej to 915 mln euro, jak więc te pieniądze zostaną rozgospodarowane?

Start programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027

W poniedziałek, 23 stycznia 2023 r. został oficjalnie rozpoczęty program Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027. W ramach projektu do Lubuskiego trafi historyczna kwota w wysokości 915 mln euro. Fundusze zostały zatwierdzone 7 grudnia 2022 roku przez Komisję Europejską. Marszałek Elżbieta Polak w komunikacie na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego poinformowała jakie cele będą realizowane. Zaznaczyła również, że żadna gmina nie zostanie bez pomocy Lubuskiego. Te cele będą realizowane: Region bardziej konkurencyjny, Region inteligentny, innowacyjny, Region przyjazny środowisku, Region, który łączy oraz Region silny społecznie, bliżej obywatela.

- Innowacyjność, przedsiębiorczość, cyfryzacja, transport mobilny, niskoemisyjny, przyjazny środowisku, ochrona środowiska i energetyka to nasze priorytety, które pamiętacie doskonale ze Strategii Rozwoju Województwa, którą niedawno konsultowaliśmy, a teraz jest naszą konstytucją. Program Fundusze Europejskie dla Lubuskiego jest narzędziem w realizacji tej strategii – podkreśliła lubuska marszałek w komunikacie.

Rekordowa kwota dla Lubuskiego. Na co zostaną przeznaczone pieniądze?

915 mln euro, bo taką kwotę otrzymało Lubuskie na lata 2021-2027. Składa się na nią 263 mln w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz 651 mln w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pieniądze zostaną przeznaczone na rozwój Parku Technologii Kosmicznych i parków naukowo-technologicznych w ogóle, Lubuski System Innowacyjnych Startupów, modernizacja energetyczna w infrastrukturze ochrony zdrowia, budowa wzorcowego budynku pasywnego czy zakup taboru kolejowego. Z podanych danych przez Urząd Marszałkowski prawie 20 mln euro zostanie przeznaczonych na cyfryzację przedsiębiorstw i instytucji publicznych.

Obecnie trwa tworzenie kryteriów dostępu wyżej wymienionych projektów. Jak informuje maszkarek Elżbieta Polak, już w drugim kwartale 2023 roku planowane jest ogłoszenie pierwszego naboru.

Sonda
Czy Polsce są potrzebne fundusze z Unii Europejskiej?