Gorzów Wielkopolski

i

Autor: Canva Pro

LUBUSKIE

Czy województwo lubuskie zostanie zlikwidowane? Prezydenci miast przeciwni nowemu podziałowi administracyjnemu Polski

2023-12-06 14:32

W odpowiedzi na propozycję nowego podziału administracyjnego Polski, prezydenci Gorzowa, Nowej Soli oraz Zielonej Góy planują zorganizować specjalną konferencje, na której wskażą zagrożenia oraz kierunki rozwoju województwa lubuskiego. Prezydenci stanowczo sprzeciwiają się pomysłowi jego likwidacji.

"Nowe porozumienie paradyskie" to tytuł konferencji, która zostanie zorganizowana już w czwartek, 7. grudnia w pocysterskim zespole klasztornym w Gościkowie-Paradyżu. Wezmą w niej udział przedstawiciele władz samorządowych z całego regionu. To odpowiedź na proponowane zmiany podziału Polski, na mocy których województwo lubuskie całkowicie przestałoby istnieć.

Likwidacja województwa lubuskiego jest nie do zaakceptowania - przyznaje Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa

Podczas planowanej konferencji zarówno prezydent Gorzowa jak i prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki oraz włodarz Nowej Soli Jacek Milewski chcą wskazać jakie zagrożenia stoją przed województwem oraz jaka czeka je przyszłość. Chcą rozmawiać o sprawach ważnych dla całego regionu w najbliższych latach i przedstawić przykłady działań na rzecz równomiernego rozwoju komunikacyjnego regionu.

Ostatnio w przestrzeni publicznej pojawiają się mapy z nowymi propozycjami podziału administracyjnego. Nie można wykluczyć, że poza czyjąś aktywnością jest to jakaś forma prezentacji, swego rodzaju testowanie możliwych do przyjęcia w przyszłości rozwiązań. W ramach tych propozycji województwo lubuskie przestanie istnieć i zostanie przyłączone do nowych powstających dużo większych niż obecne województw" – powiedział prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki.

Dodał, że takie rozwiązanie jest absolutnie nie do zaakceptowania.

Lubuskie jest przeciążone obowiązkami - twierdzą prezydenci

Jak przyznają eksperci: propozycja nowego podziału administracyjnego Polski wynika przede wszystkim z nierównego traktowania poszczególnych ośrodków - wskutek istniejącego podziału niektóre regiony straciły samodzielność i nie rozwijają się na tyle, na ile byłoby to możliwe. Gdyby połączyć je w jedno województwo z większymi miastami, wówczas te największe miasta zostaną pozbawione funkcji administracyjnych na szczeblu wojewódzkim i uda się "utrzymać równowagę sił".

Niestety, takie plany wymagają likwidacji województwa lubuskiego. Gorzów miałby dołączyć do woj. zachodniopomorskiego, a Zielona Góra do dolnośląskiego.

Prezydent Gorzowa podkreśla natomiast, że samorząd od chwili swojego powstania jest nadmiernie przeciążony obowiązkami, za którymi nie idą wystarczające środki do ich realizacji.

Pora zerwać z tą złą tradycją. Skoro stać nas na monumentalne inwestycje centralne, to również powinno być nas stać na faktyczne, a nie pozorne finansowanie zleconych działań. Chcemy też konsolidować ludzi sprzyjających równomiernemu rozwojowi województwa, sprzyjających samorządności, rozumiejących, jak ważny dla rozwoju kraju jest rozwój miast, gmin i regionów" – zaznaczył Wójcicki.

Przypomnijmy: utworzone z województw gorzowskiego i zielonogórskiego woj. lubuskie funkcjonuje od początku 1999 r., ale jego powstanie poprzedziły ustalenia gorzowskich i zielonogórskich parlamentarzystów w Gościkowie-Paradyżu, których efektem był list w sprawie utworzenia woj. lubuskiego skierowany 13 marca 1998 r. do ówczesnego premiera Jerzego Buzka. Ten list określany jest mianem Umowy paradyskiej.

Nowy podział administracyjny Polski?! Powstaną nowe województwa i zmienią się granice!

Sonda
Uważasz, że woj. lubuskie jest dobrym miejscem do życia?
Pomorskie: Zmiany na mapie Polski. Gdańsk i Gdynia największymi miastami w Polsce
Źródło: Czy województwo lubuskie zostanie zlikwidowane? Prezydenci miast przeciwni nowemu podziałowi administracyjnemu Polski