Jego życie wyceniono na milion złotych. Tomek ma szanse na leczenie za granicą [AUDIO]

2020-02-06 11:33
Tomasz Guzowski
Autor: Dorota Gut

Najpierw drętwienie nogi, później dwa lata wizyt w gabinetach lekarskich. Dopiero w Ośrodku Chorób Rzadkich w Krakowie udało się postawić właściwą diagnozę. Zielonogórzanin Tomasz Guzowski choruje na Adrenoleukodystrofię -x-ALD. Jedynym ratunkiem jest leczenie za granicą. Terapia kosztuje jednak milion złotych. W tej chwili postępy choroby próbuje się spowolnić za pomocą Oleju Lorenza.

Pierwsze niepokojące objawy pojawiły się w 8 lat temu. Było to sztywnienie nogi i problemy z chodzeniem. Wizyty u lekarzy nie przynosiły efektów. Większość wyników wychodziła w normie. Dopiero po dwóch latach i wizycie w Ośrodku Chorób Rzadkich w Krakowie odkryto przyczynę problemów.

Tomasz Guzowski choruje na Adrenoleukodystrofię -x-ALD. Jest to choroba genetyczna. Powoduje ona uszkodzenie chromosomu x. W wyniku tego w organizmie nie są rozkładane długołańcuchowe kwasy tłuszczowe co powoduje uszkodzenia mieliny, która osłania komórki nerwowe w mózgu.

W Polsce aby spowolnić śmiertelną chorobę pacjentom podaje się Olej Lorenza. Zmiany jednak postępują. W tej chwili zielonogórzanin przez większość czasu porusza się na wózku inwalidzkim. Powoli pojawiają się też nowe schorzenia takie jak np. spastyka czy pęcherz nadreaktywny.

Jedyną szansą na ratunek dla Tomasza Guzowskiego jest kosztowna terapia za oceanem. Jego życie wyceniono na milion złotych. W tej chwili w mediach społecznościowych trwają charytatywne licytacje. 20 lutego w Zielonej Górze odbędzie się też charytatywny koncert.

W Piwnicy Artystycznej Kawon zaśpiewają: Ania Kalinowska, Jadwiga Macewicz, Ula Markiewicz, Kasia Pusowska, Artur Wołk-Lewanowicz czy Łukasz Gaszyna. Swoje umiejętności na instrumentach za to zaprezentują: Łukasz Iwaniec, Paweł Słoniowski, Albert Bezdziczek i Marek Siwka.

Start koncertu o 20:00. Bilety będą w postaci cegiełek i cała zebrana kwota zostanie przeznaczona na leczenie Tomasza Guzowskiego. Zielonogórzanina można także wesprzeć za pomocą specjalnej zbiórki uruchomionej na portalu siepomaga.pl. Kliknij tutaj

Właściwa diagnoza zajęła dwa lata - mówi Tomasz Guzowski
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE