Operacja

i

Autor: sasint/Pixabay/cc0 Chcą wiedzieć więcej o przeszczepach

Zdrowie

Chłopiec urodził się z masywnym guzem na twarzy i szyi. W zielonogórskim szpitalu przeprowadzono skomplikowaną operację

Ten noworodek miał dużo szczęścia. Trafił do specjalistów zielonogórskiego szpitala. Dziecko urodziło się z masywnym guzem twarzy i szyi. Dzięki specjalnej operacji, którą przeprowadzili lekarze Klinicznego Oddziału Chirurgii i Urologii Dziecięcej Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze noworodek może wrócić do zdrowia.

Skomplikowana operacja u noworodka w zielonogórskim szpitalu

Po raz kolejny lekarze z Zielonej Góry udowadniają, że można na nich liczyć w trudnych sytuacjach. Trzytygodniowy noworodek urodził się z masywnym guzem twarzy i szyi. O diagnozie mama dziecka dowiedziała się już będąc w ciąży. Już na tym etapie zostały przeprowadzone prenatalne badania w zielonogórskim szpitalu. Mały pacjent został także kilkukrotnie konsultowany. A w trakcie ciąży wykonano rezonans magnetyczny u płodu. Lekarze oraz matka byli przygotowani, że dziecko urodzi się z wadą. Podczas badań prenatalnych guz był trzykrotnie mniejszy i wychodził z szyi - czytamy w komunikacie placówki.

Ile kupek dziennie powinien robić noworodek?

Do pomocy przy tej operacji został poproszony prof. dr. hab. n. med. Łukasza Krakowczyka, chirurga onkologa z Gliwic, który specjalizuje się w operacjach rekonstrukcyjnych w obrębie głowy i szyi.

"To był bardzo odpowiedzialny zabieg, ponieważ w miejscu guza przebiegają gałęzie nerwu twarzowego i obawialiśmy się porażenia tego nerwu, co mogłoby rzutować na całe życie pacjenta" - powiedział w komunikacie zielonogórskiego szpitala, prof. Marcin Polok.

W sumie dwa ogniska guza miały ok. 10 cm i był na tyle duży, że przemieszczał krtań, dolną część gardła, tarczycę oraz obie ślinianki. Udało się także uwidocznić i ominąć niezwykle ważne gałęzie nerwu twarzowego. Po pięciu dobach po operacji mały pacjent mógł opuścić szpital.

Operację przeprowadzili:

  • Prof. dr hab. n. med. Łukasz Krakowczyk
  • Dr hab. n. med. Marcin Polok, prof. UZ
  • Lek. Paweł Haliński (asystent)
  • Karina Szymura (instrumentariuszka I)
  • Magdalena Suchodolska ( instrumentariuszka II)
  • Lek. Paweł Matecki (anestezjolog)
  • Roksoliana Bybliuk-Harasymiuk (anestezjolog)
  • Natalia Mrowiec (pielęgniarka anestezjologiczna)
Sonda
Miałeś/-aś kiedyś operację?