Centrum Zdrowia Matki i Dziecka

i

Autor: Martyna Janas

Centrum Zdrowia Matki i Dziecka zaczyna pracować

2022-11-03 11:22

Centrum Zdrowia Matki i Dziecka zaczyna pracować. Kilka lat dojrzewania projektu, potem budowa, później posłużenie za covidowy szpital tymczasowy.

Teraz budynek Centrum Zdrowia Matki i Dziecka zacznie odgrywać pierwotnie zaplanowaną dla niego rolę.

Myślę, że to długo wyczekiwana chwila. Dzieje się to, czego wszyscy oczekiwaliśmy. My jako zarząd, ale przede wszystkim pacjenci, lekarze, cały personel naszego szpitala - czyli ruszamy już z przeprowadzkami pacjentów

- mówi Prezes Zarządu Szpitala Marek Działoszyński.

Lubuskie liczy prawie milion mieszkańców i byliśmy taką białą plamą na mapie Polski, gdzie nie było szpitala wielospecjalistycznego

- dodaje lekarka Kazimiera Kucharska-Barczyk, wieloletnia kierownik Klinicznego Oddziału Pediatrii i pomysłodawczyni Centrum Zdrowia Matki i Dziecka.

Marszałkini Elżbieta Polak podkreśla, że powstanie centrum to kluczowa sprawa dla Lubuskiego:

Jest to najważniejsza inwestycja tej dekady - co do tego nie mam żadnych wątpliwości. A kosztowała ona sporo, bo dosypywaliśmy w trakcie jej realizacji środki finansowe zarówno z funduszy europejskich, jak i z budżetu samorządu województwa, także łącznie 150 milionów złotych. 103 miliony w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego i samorząd województwa tylko z budżetu województwa dołożył 43 miliony. Około trzech milionów szpital zagospodarował własnych środków. Jak widzimy, ani złotówki nie dołożył prezydent Janusz Kubicki - prezydent największego miasta w regionie, stolicy województwa - chociaż miał na to środki, które miały wspierać właśnie takie inwestycje o znaczeniu regionalnym.

Dyrektor do spraw lecznictwa Antoni Ciach przyznaje, że od kiedy w 2017 roku wbudowano kamień węgielny, z niecierpliwością wyczekiwał końca prac:

A w tej chwili w końcu możemy to marzenie spełnić i uruchomić zakończoną inwestycję tak, żeby te dzieci i ich rodzice mogli doświadczyć o wiele lepszych warunków i przede wszystkim przy naszej rozszerzonej możliwości leczenia.

Jako pierwszy już wczoraj został przeniesiony Kliniczny Oddział Neonatologii.

Oczywiście nowy lokal pozwoli nam na zwiększenie liczby intensywnych stanowisk - było 6, będzie przynajmniej 9. Mamy możliwość nawet do 12 zwiększenia liczby tych stanowisk. I oczywiście poprawią się zdecydowanie warunki dla rodziców dzieci. Będą mogli przebywać na oddziale nawet rodzice dzieci leczonych intensywnie

- mówi ordynatorka oddziału, lekarka Marzena Michalak-Kloc.

W najbliższych dniach będą przenoszone kolejne oddziały. Oficjalne otwarcie planowane jest na połowę grudnia, a zakończenie wszelkich prac wdrożeniowych na początek przyszłego roku.