Co nam grozi, jeśli przyjmujemy kilka leków naraz?

2022-11-23 14:31
leki
Autor: pixabay.com

Bierzesz kilka leków jednocześnie? To może być niebezpieczne.

Tematem dzisiejszej "Środy z profilaktyką" jest polipragmazja czyli niewłaściwa terapia lekowa. Lubuski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia radzi, na co zwrócić uwagę, kiedy przyjmujemy co najmniej 5 leków jednocześnie.

Nie można zmieniać dawki ani długości przyjmowania leku. Trzeba pilnować pory jego przyjmowania - to ma znaczenie. Ważne jest też czym popijamy leki. I pamiętajmy, żeby zawsze sprawdzać termin przydatności specyfików

- mówi Joanna Branicka z lubuskiego NFZ.

Uważajcie także na łączenie lekarstw z suplementami diety. Niektóre reakcje, które zachodzą poprzez połączenie danych specyfików osłabiają działanie leków i zmniejszają efektywność terapii.

Badania mówią, że aż 1/3 Polaków po 65. roku życia jest narażona na powikłania związane z wielolekowością.

A więcej informacji o polipragmazji znajdziemy dzisiaj na stronie internetowej lubuskiego NFZ: https://www.nfz-zielonagora.pl/PL/1049/8463/Sroda_z_profilaktyka_-_Polipragmazja/.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE