Z powodu sinic zamknięto jedno z najpopularniejszych kąpielisk na Roztoczu

2022-08-05 9:10
Zakaz kąpieli
Autor: Canva

Powracają letnie upały, a wielu mieszkańców będzie musiało na jakiś czas wstrzymać się od kąpieli w jednym z najpopularniejszych kąpielisk na Roztoczu. Wszystko z powodu zakwitu sinic na tym zbiorniku. Gdzie lepiej się nie kąpać i jak może się dla nas skończyć kontakt z sinicami? Zapraszamy do artykułu.

Sinice w Zalewie w Krasnobrodzie

Nad największym rekreacyjnym zbiorniku wodnym na Roztoczu powiewa czerwona flaga oznaczająca zakaz kąpieli. Mowa o Zalewie w Krasnobrodzie, który cieszy się bardzo dużą popularnością zarówno wśród mieszkańców powiatu, jak też turystów. Niestety kąpiel w nim może się dla nas skończyć nieprzyjemnymi dolegliwościami wywołanymi przez sinice, które właśnie zakwitły. Sinice zmieniły wygląd wody i na chwilę obecną już sam jej zielony kolor nie zachęca do tego, by w niej się zanurzyć.

Warto pamiętać, że zakaz kąpieli nie jest spowodowany tylko estetyką, lecz tym, że sinice są toksyczne dla ludzi i mogą wywołać wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Wykąpanie się w takiej wodzie oznacza, że kontakt z toksynami będziemy mieć nie tylko poprzez skórę, ale będziemy też wdychać toksyny, które unoszą się nad wodą. Wywołują one trudności z oddychaniem i często wysypkę.Wcześniej czerwona flaga powiewała nad zalewem we Frampolu i Bojarach, bo tam również zaobserwowano zakwit sinic. Obecnie w tych miejscach można już wchodzić do wody. Warto przed wyjazdem nad wodę sprawdzić, czy nie jest ono zamknięte, pomoże w tym mapa kąpielisk w Polsce, do której link znajdziecie TUTAJ.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE