Lato kalendarzowe, astrologiczne i fenologiczne

2021-06-21 17:08
Lato w przyrodzie
Autor: Nadleśnictwo Tomaszów/ Karol Jańczuk

Lato astrologiczne rozpoczyna się 21. czerwca (ale nie zawsze), kalendarzowe - dzień później. A co wyznacza początek lata fenologicznego? Leśnik Z Nadleśnictwa Tomaszów mówi po czym poznać lato w przyrodzie.

Kalendarzowy początek lata jest datą stałą i przypada na 22. czerwca, astronomiczne wyznacza położenie Słońca w zenicie i jego rozpoczęcie następuje w momencie przesilenia letniego. A kiedy spacerując po Roztoczu będziemy mogli zaobserwować lato fenologiczne?

Początek fenologicznego lata wyznacza moment, kiedy kwitną bzy czarne, poziomki, kaliny koralowe i robinie akacjowe, zwane u nas akacjami. To właśnie pojawienie się kwiatostanu na tych roślinach mówi o tym, że w przyrodzie rozpoczęło się wczesne lato. Potrwa ono aż do momentu, gdy zakwitną lipy drobnolistne, pojawią się pierwsze owoce jeżyn i malin, a także pierwsze owoce wczesnych odmian jabłoni. Fenologicznych pór roku jest aż dziewięć. Trudno im wyznaczyć dokładną datę, każdy rok jest inny, przynosi inną pogodę, inny rozkład opadów czy temperatur. — mówi Karol Jańczuk z Nadleśnictwa Tomaszów.

Ten rok był nietypowy, bo wiosna w przyrodzie pojawiła się z ponad dwutygodniowym opóźnieniem. Przykładem są kasztanowce białe, które nie zdążyły tradycyjnie zakwitnąć tegorocznym maturzystom.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE