We Wrocławiu będzie ulica z Japońską nazwą. Gdzie, co ma oznaczać i dlaczego akurat Japonia?

i

Autor: pxhere.com

We Wrocławiu będzie ulica z japońską nazwą. Gdzie, co ma oznaczać i dlaczego akurat Japonia?

2023-02-10 9:49

Rada Miejska Wrocławia zadecydowała, że jedna z ulic będzie nosić japońską nazwę. Sakura, bo tak nazywać ma się ulica, nie tylko brzmi japońsko, ale jest też z Japonią ściśle związana. W którym miejscu będzie się znajdować, co oznacza Sakura oraz dlaczego wybrano akurat ten kraj?

Całe zamieszanie dotyczy ulicy bocznej od ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, która jest z kolei fragmentem śródmiejskiej obwodnicy Wrocławia - zaczyna się ona przy Moście Milenijnym, a kończy w okolicach osiedla Poświętne. Nowa nazwa ściśle powiązana jest z japońską kulturą, choć równie ciekawy wydaje się wątek, dlaczego radni Rady Miejskiej Wrocławia zdecydowali się na przyjęcie właśnie takiej nazwy. 

Sakura, czyli drzewo wiśni

O Japonii zwykło się mówić, że jest to Kraj Kwitnącej Wiśni. Ulica Sakura będzie więc oznaczać w wolnym tłumaczeniu ulicę drzewa wiśni. Nowa nazwa dla Japończyków jest ważna przede wszystkim przez swoje znaczenie symboliczne - drzewo wiśni jest w Japonii rozpoznawalne i właściwie wszechobecne. To metafora ulotności życia, która pojawia się nie tylko w japońskiej sztuce, ale także na przedmiotach codziennego użytku.

"Sakura to japońska nazwa charakterystycznego dla tego kraju drzewa wiśniowego i kwiatu wiśni. Sakura jest powszechnie rozpoznawalnym i wszechobecnym symbolem Japonii, umieszczanym na przedmiotach codziennego użytku, w tym na kimonach, materiałach piśmiennych i zastawie stołowej" - znajdziemy w uzasadnieniu uchwały.

Gdzie będzie mieścić się ulica Sakura?

Choć ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, jako fragment śródmiejskiej obwodnicy Wrocławia, naturalnie jest ulicą dosyć długą, to ul. Sakura ma znajdować się na jej krańcu. Znajdziemy ją w rejonie osiedla Poświętne. Co ciekawe, na wrocławskich Krzykach mamy już ulicę powiązaną z Krajem Kwitnącej Wiśni - ul. Japońską

We Wrocławiu będzie ulica z Japońską nazwą. Gdzie, co ma oznaczać i dlaczego akurat Japonia?

i

Autor: UM Wrocław

Dlaczego akurat Japonia?

Sam pomysł, by nazwa ulicy była akurat japońska, wyszedł od... japońskiego inwestora. Realizuje on budowę w niedalekiej okolicy. Nawet jeśli ul. Sakura nie przyniesie kolejnych inwestycji Japończyków we Wrocławiu, to będzie przynajmniej ciekawym akcentem na miejskiej mapie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE