Smog we Wrocławiu

i

Autor: pixabay.com

Smog we Wrocławiu. Priorytetem jest wymiana kopciuchów

2022-01-18 13:41

Wraz z nadejściem niższych temperatur, pogorszyła się jakość powietrza. Co wpływa na to, czym oddychamy i jak powinniśmy się zachować, gdy smog zalega nad miastem? Jak podkreślają przedstawiciele Urzędu Miejskiego - priorytetem w walce o czystsze powietrze jest wymiana kopciuchów.

Zgodnie z zaleceniami, wynikającymi z Wrocławskiego Indeksu Powietrza, w przypadku złej jakości powietrza, powinniśmy zostać w domu, a jeżeli już musimy wyjść na zewnątrz, to zrezygnujmy z samochodu na rzecz komunikacji miejskiej. Zakazane jest także palenie w kominkach rekreacyjnych.

– Wspólnie z Dolnośląskim Alarmem Smogowym opracowaliśmy Wrocławski Indeks Powietrza. W zależności od sytuacji rekomendujemy ograniczenie aktywności czy rezygnację z palenia w kominkach rekreacyjnych. Informacje pojawiają się na tablicach na przystankach komunikacji miejskiej i na stronie www.wroclaw.pl. Na bieżąco informujemy o jakości powietrza i związanych z nim zagrożeniach. Opieramy się na najbardziej wiarygodnych danych przygotowanych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska - mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Kopciuchy i warunki atmosferyczne

Smog we Wrocławiu to przede wszystkim skutek tego, czym mieszkańcy palą w piecach – za 60% zanieczyszczeń odpowiadają kopciuchy, 25% to smog z okolicznych miejscowości, a 15% to zanieczyszczenia komunikacyjne.

– Nie każdy pali w piecach odpowiedniej jakości paliwem, część mieszkańców wręcz spala śmieci, np. resztki mebli czy plastikowe butelki. Oprócz czynników zależnych od wrocławian, mamy do czynienia ze zjawiskiem meteorologicznym, tzw. inwersją. Gdy mgła wymiesza się z dymem i spalinami, nie może się unieść, gdyż dociskana jest od góry ciepłą warstwą powietrza. Odczuwamy wówczas zalegający nad miastem smog – dodaje Szymczak-Pomianowska.

Wrocław stawia na wymianę pieców

Priorytetem w walce o poprawę jakości powietrza we Wrocławiu jest wymiana kopciuchów. Z miejskim programem KAWKA Plus wrocławianie do końca 2020 r. wymienili już ponad 10 tys. pieców. W tym roku mieszkańcy mogą otrzymać dopłatę do 12 tys. złotych i – co ważne – całą procedurę można przeprowadzić także zimą. Miasto dopłaca również do rachunków za ogrzewanie po wymianie pieca oraz likwiduje kopciuchy w zasobie komunalnym.

Przypomnijmy, że we Wrocławiu od 1 lipca 2024 roku wchodzi zakaz użytkowania pieców pozaklasowych oraz pieców najniższych klas. Dodatkowo mieszkańców obowiązuje zakaz spalania odpadów i palenia np. węglem brunatnym. O stosowanie się do przepisów uchwały antysmogowej dbają m.in. strażnicy miejscy, którzy kontrole prowadzą zarówno tradycyjnie, jak i z wykorzystaniem nowoczesnych dronów.

Super Raport 17.01 (Goście: Krzysztof Gawkowski - Nowa Lewica oraz dr Anna Materska-Sosnowska - politolog, UW) Sedno Sprawy: Piotr Müller

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!