Planetoida odkryta przez polskich naukowców została nazwana na cześć Olgi Tokarczuk. Międzynarodowa Unia Astronomiczna wydała zgodę

2021-08-02 12:48
Olga Tokarczuk
Autor: fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER Olga Tokarczuk

Jedna z planetoid krążących wokół Słońca otrzymała nazwę na cześć polskiej noblistki. „(555468) Tokarczuk” – tak oficjalnie brzmi nazwa, którą zatwierdziła już Międzynarodowa Unia Astronomiczna. Stało się tak na wniosek odkrywców planetoidy, Michała Kusiaka i Michała Żołnowskiego.

Planetoida „(555468) Tokarczuk” znana była dotychczas jako „2013 YH47”. Odkrywcami obiektu są dwaj polscy łowcy planetoid i komet: Michał Kusiak i Michał Żołnowski. Jako odkrywcy mieli prawo zaproponowania nazwy, która została zaakceptowana przez Międzynarodową Unię Astronomiczną.

Obiekt został odkryty 12 września 2013 roku. Krąży on wokół Słońca w głównym pasie planetoid pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza. Jednego okrążenia dokonuje w ciągu 4,71 lat.

"To dla mnie bardzo ważny dzień. Wraz z Michałem Kusiakiem dostaliśmy informację, że odkryta przez nas 12. września 2013 planetoida 555468 została oficjalnie nazwana 'Tokarczuk. Niedawno specjalna komisja w ramach Międzynarodowej Unii Astronomicznej zaakceptowała nasz wniosek"– czytamy na Facbookuł Żołnowskiego. 

„Tą planetoidą chciałbym podziękować Pani Tokarczuk nie tylko za jej cudowną literaturę ale również społeczne zaangażowanie. Pełne radosnej autentyczności i klasy. Mam nadzieję, że kiedyś będziemy mogli spotkać Panią i wręczyć osobiście potwierdzenie, że jest Pani 'właścicielką' kosmicznej półtorakilometrowej skały, która najpewniej od setek milionów lat okrąża i będzie okrążać Słońce pomiędzy Marsem a Jowiszem” – poinformował dalej naukowiec. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE