logopeda

i

Autor: Getty images

Miejski Program Logopedyczny! Sprawdź najczęstsze wady mowy

2022-05-20 2:25

Wrocław od 20 lat stawia na poprawną wymowę. Mija rocznica wprowadzenia Miejskiego Programu Logopedycznego, który na co dzień funkcjonuje w setkach szkołach a korzysta z niego tysiące dzieci i rodziców. Jeśli chcesz się dowiedzieć jakie wady są najczęściej wykrywane i co jeszcze kształci ten program - koniecznie przeczytaj ten artykuł.

20 lat programu pozwoliło na rozszerzenie go do wielu szkół i dotarcie do wielu osób. Ile dokładnie uczniów z niego korzysta?

- Wrocławski program logopedyczny realizowany jest w 19 przedszkolach i szkół podstawowych. Obecnie bierze udział w nim około 3,5 tysiąca maluchów, 280 nauczycieli oraz 6,5 rodziców. Tylko w zeszłym roku przebadano 1800 żaków, stwierdzając problemy logopedyczne u 70% z nich - Mówi Monika Dubiec z Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

W jego ramach organizowane są zajęcia logopedyczne, zajęcia stymulujące rozwój mowy a także warsztaty z nauczycielami i rodzicami. A jakie są najczęstsze wady?

- U dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym jest nieharmonijne lub opóźniony rozwój mowy. U najmłodszych dzieci objawia się on przede wszystkim nieprawidłowym rozwojem funkcji tzw. przedmownych czyli połykania, oddychania, ssania czy gryzienia - Mówi Magdalena Paszkiewicz logopeda i koordynatorka tego projektu.

Dzieci nie pracują jednak tylko nad artykulacją ale także kształtują funkcje słuchowe, rozwijają słownik dziecka oraz uczą użycia nowych pojęć językowych w wypowiedziach. Ma to na celu osiągnięcie pełnej sprawności artykulacyjnej, gramatycznej a także komunikowania o swoich potrzebach i emocjach.

Władysław Kosiniak-Kamysz: Jedna lista wyborcza to wystawianie się na strzał