Miejski Program Logopedyczny! Sprawdź najczęstsze wady mowy

2022-05-20 2:25
logopeda
Autor: Getty images

Wrocław od 20 lat stawia na poprawną wymowę. Mija rocznica wprowadzenia Miejskiego Programu Logopedycznego, który na co dzień funkcjonuje w setkach szkołach a korzysta z niego tysiące dzieci i rodziców. Jeśli chcesz się dowiedzieć jakie wady są najczęściej wykrywane i co jeszcze kształci ten program - koniecznie przeczytaj ten artykuł.

20 lat programu pozwoliło na rozszerzenie go do wielu szkół i dotarcie do wielu osób. Ile dokładnie uczniów z niego korzysta?

- Wrocławski program logopedyczny realizowany jest w 19 przedszkolach i szkół podstawowych. Obecnie bierze udział w nim około 3,5 tysiąca maluchów, 280 nauczycieli oraz 6,5 rodziców. Tylko w zeszłym roku przebadano 1800 żaków, stwierdzając problemy logopedyczne u 70% z nich - Mówi Monika Dubiec z Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

W jego ramach organizowane są zajęcia logopedyczne, zajęcia stymulujące rozwój mowy a także warsztaty z nauczycielami i rodzicami. A jakie są najczęstsze wady?

- U dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym jest nieharmonijne lub opóźniony rozwój mowy. U najmłodszych dzieci objawia się on przede wszystkim nieprawidłowym rozwojem funkcji tzw. przedmownych czyli połykania, oddychania, ssania czy gryzienia - Mówi Magdalena Paszkiewicz logopeda i koordynatorka tego projektu.

Dzieci nie pracują jednak tylko nad artykulacją ale także kształtują funkcje słuchowe, rozwijają słownik dziecka oraz uczą użycia nowych pojęć językowych w wypowiedziach. Ma to na celu osiągnięcie pełnej sprawności artykulacyjnej, gramatycznej a także komunikowania o swoich potrzebach i emocjach.

Władysław Kosiniak-Kamysz: Jedna lista wyborcza to wystawianie się na strzał
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE