Kolorowe bombki z Krośnic podbijają świat! Zobacz jak wygląda produkcja ozdób choinkowych! [WIDEO]

2020-11-18 15:35 Sebastian Stelmach
Dekoratorki ze spółdzielni socjalnej Szklany Świat mają teraz pełne ręce roboty
Autor: Sebastian Stelmach Dekoratorki ze spółdzielni socjalnej Szklany Świat mają teraz pełne ręce roboty

Bolek i Lolek, Muminki czy Pomysłowy Dobromir. To niektóre z postaci, które mogą zawisnąć na waszych choinkach. Bombkarnia z Krośnic pełną parą szykuje ozdoby choinkowe na nadchodzące święta.

Historia bombek w Dolinie Baryczy zaczyna się jeszcze w latach 50-tych, gdy swoją działalność rozpoczęła bombkarnia w Miliczu. Zakład upadł w 2009 r., ale jego dziedzictwo i technologię zachowało kilkoro pracowników, którzy założyli spółdzielnię socjalną Szklany Świat. Zakład przeniósł się do podmilickich Krośnic, gdzie funkcjonuje do dziś.

W swojej ofercie bombkarnia ma aż 5 tys. różnorodnych wzorów.

- Bombki w różnych kształtach: okrągłe, formy, tradycyjne stare reflektorki czyli bombki, które mają świecące się wgłębienie, ale też różne kształty nietypowe, jak sople. W większości są to bombki własnoręcznie malowane i dekorowane - wyjaśnia prezes spółdzielni Marzena Hofman.

Życie bombki rozpoczyna się od szklanej rurki, którą nagrzewa się i wydmuchuje w wybranej formie. Następnie trafiają one na srebrzenie, dzięki któremu wewnątrz bombki osadza się srebro, tworząc z niego tzw. lusterko. Kolejnym i decydującym etapem jest malowanie na dekoratorni. Dekoratorki robią z bombek prawdziwe cuda.

- Dużo jest aniołów, bałwanków, pierniczki duże i mały, różne domki. Teraz jest moda na starodawne bajki, więc malujemy bombki w kształcie Bolka i Lolka, Toli, Krecika, Rumcajsa, Misia Uszatka czy Murzynka Bambo - dodaje dekoratorka Beata Zduńska. Malowanie bombek trwa od kilku minut do nawet kilku dni, gdy jest to wymyślna bombka.

Najszybciej przygotowuje się bombki jednolite, lub te z ręcznie malowanymi imionami.

Bombki z Krośnic można zakupić zarówno stacjonarnie, jak i w sklepie internetowym. Gotowe wyroby są dostępne w wielu punktach w kraju, jak i za granicą np. w Anglii czy Holandii.

Posłuchaj: Bombki z Krośnic podbijają świat
Bombki z Krośnic podbijają świat