Kiedy kolejny etap odmrażania gospodarki? Jakie decyzje rządu i co otworzą? Dziś czwarty etap! Terminy, decyzje, co otworzą

2020-05-27 9:47
Kolejne etapy odmrażania gospodarki
Autor: Pixabay.com Kolejne etapy odmrażania gospodarki

Odmrażanie gospodarki: kiedy kolejny etap? Dziś czwarty etap odmrażania gospodarki. Jakie decyzje podejmie rząd i co otworzą w czwartej kolejności? Przypomnijmy, że za już dzisiaj poznamy nowe terminy dotyczące kolejnego, czwartego już etapu odmrażania gospodarki. Mimo wciąż rosnącej liczby zachorowań rząd zdecydował o stopniowym powrocie do nowej normalności. Nowej, bo w wielu miejscach wprowadzany będzie reżim sanitarny.

Kiedy kolejny etap odmrażania gospodarki? Nowy termin zostanie podany zostanie już dzisiaj (27 maja), na konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i ministra Szumowskiego. Według ostatnich doniesień medialnych czwarty etap odmrażania gospodarki mógłby się rozpocząć w czerwcu. Wówczas miałyby otworzyć się kina, kluby fitness, siłownie, studia tatuażu i salony masażu.

Najbliższa konferencja prasowa - ta, która odbędzie się już dzisiaj, 27 maja - ma również dotyczyć zniesienia obowiązku noszenia maseczek. Przypomnijmy, noszenie maseczek jest obowiązkowe od 16 kwietnia. Maseczkę można było zastąpić szalikiem czy apaszką (zobacz też: Kiedy zniosą maseczki? Do kiedy obowiązek noszenia maseczek?).

Kolejny, czwarty etap odmrażania gospodarki ma przypadać na czerwiec 2020 roku.

Kiedy kolejny etap odmrażania gospodarki?

Przypomnijmy, na jednej z poprzednich konferencji prasowych premiera i ministra Szumowskiego ogłoszono, że odmrażanie gospodarki będzie przeprowadzane etapowo. Co to oznacza? Choćby to, że część gospodarki będzie wstrzymana na dłużej. Chodzi o takie sektory, w których możliwość rozprzestrzeniania się wirusa jest większa. Na razie, od 20 kwietnia, możemy pójść do parku czy lasu, a także odwiedzić groby swoich bliskich na cmentarzach. W uroczystościach może brać już nie 5, a 50 osób. Z kolei od 6 maja mogą być otwarte przedszkola i żłobki.

A co ma obejmować kolejny (trzeci) etap odmrażania gospodarki? 

  • salony fryzjerskie
  • salony kosmetyczne
  • restauracje
  • kawiarnie

Niewykluczone jednak, że otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych zostanie jeszcze przesunięte. Dokładny termin wdrożenia trzeciego etapu odmrażania gospodarki powinien zostać ogłoszony za kilka dni na konferencji prasowej. Minister Szumowski będzie mówił najprawdopodobniej o otwarciu restauracji i kawiarni. W konferencji prasowej ma uczestniczyć także minister edukacji Dariusz Piontkowski, a to oznacza, że dowiemy się także, jak ma wyglądać nowa rzeczywistość w szkołach.

Zobacz też: Otwarcie galerii handlowych. Nowe zasady

Otwarcie restauracji i kawiarni według najnowszych doniesień medialnych miałoby nastąpić 18 maja. I rzeczywiście: to najbardziej prawdopodobny scenariusz.

Odmrażanie gospodarki. Nowe decyzje rządu. Co z maseczkami?

Według wstępnych informacji szkoły obowiązek noszenia maseczek może zostać zniesiony na otwartych przestrzeniach. W dalszym ciągu noszenie maseczek byłoby obowiązkowe w zamkniętych pomieszczeniach, np. w galeriach handlowych czy gabinetach kosmetycznych i fryzjerskich. Niewykluczone, że obowiązek noszenia maseczek zostanie zniesiony tylko w niektórych województwach - tam, gdzie wskaźnik retransmisji wirusa jest najmniejszy.

Odmrażanie gospodarki. Nowe decyzje rządu. Czy mogą znów coś zamknąć?

To, że w pierwszym etapie otwarto lasy i parki, a w drugim przedszkola, żłobki i biblioteki, a w trzecim salony kosmetyczne i  fryzjerskie, nie oznacza wcale, że zakazy nie zostaną wprowadzone ponownie. Minister zdrowia Łukasz Szumowski deklarował, że niektóre zakazy mogą zostać przywrócone, choć już nie w takim stopniu jak poprzednio. Wszystko zależy od liczby zachorowań na koronawirusa.

Rząd już wcześniej zapowiadał, że jeżeli odmrażanie gospodarki sprawi, że wirus zacznie się jeszcze bardziej rozprzestrzeniać, to znów trzeba będzie w pewnych obszarach zakręcić kurek i wrócić do wcześniejszych restrykcji. Czego to może dotyczyć? To się dopiero okaże. Wiadomo już teraz, że przy braku innych możliwości rekreacji, a także przy próbie odreagowania obecnej sytuacji coraz więcej osób wybiera się do parków. Otwarcie restauracji i kawiarni również sprawiło, że więcej osób zdecyduje się na spotkania i wyjście z domu.

Posłuchaj, jak można zarazić się koronawirusem. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Odmrażanie gospodarki. Kolejne etapy. Co otworzą?

Co natomiast zakłada jeszcze czwarty etapy odmrażania gospodarki? Które sektory pozostawiono na koniec? Między innymi sektor fitness, chodzi również o otwarcie salonów tatuażu. O trudnej sytuacji w branży sportowej mówią przedstawiciele Polskiej Federacji Fitness. W równie trudnej sytuacji są tatuatorzy, którzy pozostawieni zostali na sam koniec. Przedstawiciele tego środowiska już wystosowali list do premiera. Szczegóły możecie przeczytać poniżej:

Czwarty etap odmrażania gospodarki. Co otworzą?

  • siłownie
  • kluby fitness
  • salony masażu
  • teatry (w nowym reżimie sanitarnym)
  • kina (w nowym reżimie sanitarnym)
  • studia tatuażu

Szczegółowe informacje dotyczące kolejnego, czwartego etapu odmrażania gospodarki powinniśmy poznać w ciągu najbliższych kilku godzin.

Drugi etap znoszenia obostrzeń. Premier podaje szczegóły
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE