Kiedy zniosą maseczki? Do kiedy obowiązkowe noszenie maseczek na dworze?

2020-05-27 11:33

Kiedy zniosą maseczki? Kiedy wreszcie będziemy mogli wyjść na dwór bez maseczki? Do kiedy obowiązek noszenia maseczek? Dzisiaj poznaliśmy na te pytania odpowiedź - data zniesienia maseczek to 30 maja. Noszenie maseczek do tej pory było obowiązkowe we wszystkich miejscach publicznych. Nie musieliśmy mieć maseczki jedynie w sytuacji, gdy wybraliśmy się na spacer do lasu. A jak będzie teraz? Obowiązek noszenia maseczek, przynajmniej w niektórych miejscach, zostanie zniesiony. Podobnie jak to się stało wcześniej w Czechach. Sprawdźcie szczegóły.

Noszenie maseczek było obowiązkowe od czwartku, 16 kwietnia. Zamiast maseczki można było użyć szalika czy apaszki. Precyzując: obowiązkowe było zakrywanie ust i nosa w jakikolwiek sposób. Maseczki trzeba było nosić nawet w sytuacji wyjścia na spacer z psem. W jakich jeszcze sytuacjach trzeba było nosić maseczki?

 • w środkach publicznego transportu zbiorowego lub komercyjnego
 • na drogach i placach
 • w zakładach pracy (wyłącznie osoby zajmujące się obsługą interesantów lub klientów)
 • w obiektach handlowych lub usługowych, na targowiskach
 • na terenie budynków użyteczności publicznej
 • na terenie nieruchomości wspólnych

Kiedy zniosą maseczki?

Teraz jednak zniosą maseczki, tzn. obowiązek noszenia maseczek w niektórych z wyżej wymienionych miejsc zostanie zniesiony. Mówili o tym wcześniej w wywiadach niektórzy politycy, a dzisiaj (27 maja) odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra Łukasza Szumowskiego w sprawie kolejnego etapu odmrażania gospodarki. Właśnie podczas tej konferencji poruszony zostanie temat zniesienia maseczek. Nie będzie obowiązku noszenia maseczek na otwartych przestrzeniach, ale także w gabinetach kosmetycznych i fryzjerskich, gdzie jest możliwość zachowania dwumetrowego dystansu.

Gdzie zniosą obowiązek noszenia maseczek?

W jakich miejscach zniosą maseczki? Najbardziej prawdopodobne jest, że maseczek nie trzeba będzie nosić na otwartych przestrzeniach, np. w parkach, na ścieżkach, drogach, ulicach, podczas spaceru z psem. Maseczki w dalszym ciągu będą obowiązkowe w:

  • sklepach
  • niektórych zakładach pracy

  Zniesienie obowiązku noszenia maseczek ucieszy zapewne wielu z nas, dla których noszenie maseczki był to jednak przykry i niewygodny obowiązek. Wielu ludzi po prostu się w nich dusiło lub narzekało na parujące okulary.

  Czytaj też: Zaparowane okulary w masce. Darmowe sposoby

  Kiedy zniosą maseczki?

  Przypomnijmy, że początkowo mówiło się o tym, że maseczki zniosą dopiero wtedy, gdy powstanie szczepionka. Tak jeszcze jakiś czas temu mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski. Na jednej z konferencji prasowej dziennikarz zapytał wprost: kiedy zniosą maseczki? Łukasz Szumowski odpowiedział wówczas

  Maseczki będziemy nosić do czasu, aż powstanie szczepionka

  Minister Łukasz Szumowski zmienił jednak zdanie. Niektóre państwa, takie jak Czechy, już zaczęły luzować obostrzenia, w tym zniosły obowiązek noszenia maseczek. Co się zmieniło od tamtego czasu, gdy konieczne było powstanie szczepionki, by zniesiono maseczki? Okazuje się, że chodzi o wskaźnik retransmisji wirusa.

  Jeżeli wskaźnik retransmisji wirusa będzie poniżej 1 albo bliższy zera (chodzi o to, ile osób zaraża jedna osoba - przyp. red.) będziemy mogli zdjąć obowiązek noszenia maseczek. Na razie jednak jest apel, by te maseczki nosić i by robić to we właściwy sposób, bo chronimy w ten sposób zdrowie innych osób

  - tak minister Łukasz Szumowski mówił o zniesieniu maseczek 12 maja, a więc dwa tygodnie temu. To jednak dzisiaj (27 maja), przy okazji konferencji prasowej dotyczącej kolejnego etapu luzowania obostrzeń mogliśmy poznać odpowiedź na pytanie: kiedy zniosą maseczki. Ta data zniesienia obowiązku noszenia maseczek to 30 maja.

  Obowiązek zniesienia maseczek dotyczy wszystkich województw.

  Posłuchaj, czy maseczki chronią przed koronawirusem. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
  Maseczki WCIĄŻ obowiązkowe! Przypomina policja w Ostrowie!

  Należy pamiętać, że obowiązek noszenia maseczek w niektórych miejscach publicznych, takich jak sklepy.

  Gdzie trzeba mieć maseczkę?

  • autobusy i tramwaje,
  • sklepy,
  • kina i teatry,
  • salony masażu i tatuażu,
  • kościoły,
  • urzędy (jeśli idziesz załatwić jakąś sprawę do urzędu)

  Prof. Simon o maseczkach
  Nasi Partnerzy polecają
  Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE